Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları
Güçlü kemikler, sağlam ve sağlıklı saçlar, uzun ömürlü dişler için belli başlı vitaminlerin yanı sıra, kalsiyum alımının ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek… Kalsiyum denince ilk akla gelen gıdaların yanında,  faydası çok da bilinmeyen ama gerçek anlamda kalsiyum deposu olan bir madde daha var: Yumurta kabuğu..

Evet yumurta, sadece sarısı ve akında değil, kabuğunda da yüksek oranda kalsiyum barındırarak, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor; zira yumurta kabuğunun neredeyse %95’lik bir bölümü kalsiyum ihtiva ediyor. Bu da şu demek: besinlerle birlikte alınan kalsiyuma göre sindirim ve emilimi çok daha fazladır. Yumurta kabuğu, kalsiyumun yanı sıra magnezyum, manganez, demir, bakır, bor, kükürt, molibden, silikon, çinko ve bunun gibi pek çok faydalı besin ögesini ihtiva ederek, kemik yoğunluğu artışı konusunda muazzam katkılar sağlar. Tam da bu yüzden, bilhassa kadınlarda osteoporoz riskini azaltmada çok etkili sonuçlar sağlar.

Yumurtadan en değerli besin ögelerini alabilmemiz için, tavuğun iyi beslenmesi şarttır. Bu sebeple özgür gezen tavukların yumurtası en değerli gruptadır. Salmonella bakterisi riskine karşı çok iyi kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondoda toz haline gelene kadar çekildikten sonra tüketilebilir. Orta boy bir yumurta kabuğundan ortalama 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mg. kalsiyum içerir. Fazla kalsiyum alımı kas kramplarına sebebiyet vereceğinden dikkatli tüketilmeli, potasyum içeren şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.

Yumurta-Kabuğunun-Faydaları2

Yumurta Kabuğu Maskesi

Yüksek orandaki kalsiyum içeriğinden dolayı yumurta kabuğu, cilt üzerinde son derece olumlu özelliklere sahiptir. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi olarak kullanıldığında cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesiyle cilt üzerindeki renk dengesizliklerini giderebilirsiniz.

Yumurta-Kabuğunun-Faydaları3

Bunun için;

  • 2 çay kaşığı yumurta kabuğu
  • 2 yemek kaşığı yumurta akı
  • 2 çay kaşığı yoğurt
  • 4 damla limon suyunu bir kase içinde karıştırarak cildin tamamına sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın ve cilde nemlendirici tatbik edin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Bu maska yardımıyla cilt yeni baştan yapılandırılır.
Ciltteki renk bozuklukları ve lekeler üzerinde olumlu tesirler gösterir.
Cilt rengini beyazlatan bir maskedir. Bu özelliğinden dolayı hem kendi başına kullanılabilir, hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz olarak eklenebilir.Yumurta-Kabuğunun-Faydaları1

Kemik Erimesine Yumurta Kabuğu

Kemik erimesi için kür tarifi -1- : Kür için kullanılacak yumurtaları, önce mikrobun kırılması için kaynatın. Ardından yumurtaları soyun, içindeki zarı çıkarın ve kabukları rondodan geçirerek toz haline getirin. Taze sıkılmış meyve suyu yahut süt eşliğinde her sabah 1 çay kaşığı kadar yutun.

Kemik erimesi için kür tarifi -2 : Özellikle de menopoz döneminde karşılaşılan kemik erimesi problemi için destekleyici bir önlem olabilir.

  • 10 adet iyi yıkanmış beyaz yumurta
  • 50 adet limon
  • 25 gr. kekik
  • 25 gr. çörek otu
  • 2.5 kilo iyi cins kaliteli bal

Limonları sıkın ve yumurtaları 10 gün süreyle limon suyunda, cam kavanoz içinde ve serin bir ortamda bekletin. 10 günün sonunda yumurta kabuklarının erimiş olduğunu göreceksiniz. Yumurta sarılarını ayırarak atın ve yumurta aklarını limon suyuyla iyice karıştırın. Bu karışımın içine de kekik, çörek otu ve balı ekleyerek her gün 1 kahve fincanı için. Karışımı serin ve loş bir yerde muhafaza edin. Uzun vadede vücut direncini artıran ve kemikleri güçlendiren bir formüldür.

Yumurta Kabuğu Nelere İyi Gelir

Kemik erimesi, cilt ve saç problemleri, vücut direncinin arttırılması gibi konularda fiziksel ve zihinsel faydalar sağlayan yumurta kabuğu aynı zamanda kanalizasyonların tıkanmasını önleyen, (mutfak lavabosunun süzgecine koyacağınız birkaç parça kabuk, boruları doğal yollardan temizleyecektir) bahçelerde gübre olarak kullanılan, bahçenizdeki bitkileri kurt ve salyangozlardan koruyan özellikleriyle de hayatı kolaylaştıran pek çok etkiye sahiptir.

Yumurta-Kabuğunun-Faydaları4

Kahvaltı için haşladığınız,  yemeklerde, çorbalarda, salatalarda, terbiyelerde kullandığınız, kek, börek, çörek ve hamur işlerinin en vazgeçilmez malzemelerinden olan yumurta, sayısız yararlar sağlayarak bize sıhhat ve güzellik sunarken, yumurta kabuğu da eşsiz içeriğiyle kemiklerimizi koruyor ve cildimizi ışıl ışıl parlatıyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yumurta-kabugunun-faydalari/