Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri, yumurtalık kistleri doğurganlık yaşındaki kadınlarda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Çoğu yumurtalık kisti zararsız olsa da ve kendiliğinden geçse de hekim bu kistlerin daha da büyüyüp tehlike oluşturmasını engellemek amacıyla kontrol altında tutmak isteyebilir.

Yumurtalık kisti nedir sorusu ile konuya başlayacak olursak, bu kistler için içi su ile solu kesecikler yanıtını verebiliriz. Yumurtalıklar adet gören kadınlarda bu kistleri geliştirebilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri 1

Yumurtalık kistleri genelde küçüktür ve belirti vermezler. Bazı kistlerse kendiliğinden geçer. Bazıları da kanama, burkulma ve patlama yaparak kendini belli eder. Yumurtalık kisti yahut yumurtalık kistleri ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir.

Pek çok işlevsel yumurtalık kisti tedavi gerektirmeksizin 1-2 ay içinde kendi kendine geçer. Eğer yumurtalık kisti büyükse ve şikayetlere sebebiyet veriyorsa hekim hormon tedavisi yani doğum kontrol hapı önerebilir yahut ameliyata karar verebilir.

Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir kısmına gelecek olursak ;

 • Adet periyodunda düzensizlik
 • Lekelenme yahut adet görememe
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Memelerde dolgunluk ve gerginlik hissi
 • Kilo artışı
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücutta tüylenme
 • Hamile kalamama
 • Karında ve kasık bölgelerinde ağrı
 • Kabızlık ve ağrılı dışkılama gibi sindirim sistemi bozuklukları
 • İdrar yolu rahatsızlıkları, sözgelimi sık idrara çıkma gibi maddeleri sıralayabiliriz.

Yumurtalık Kisti Belirtileri 2

Yumurtalık Kisti Neden Olur

Yumurtalık kistleri neden olur sorusu da zihni meşgul eder ve yanıt bekler. Vücuttaki kistlerin neden oluştuğu kısmı net bir ifadeye kavuşturulamaz. Vücuttaki sıvı birikmesine yol açan kanal tıkanıklıklar, hormonal dengesizlikler,  genetik faktörler,  enfeksiyonlar, hücrelerde bozulma, kronikleşmiş iltihabi durumlar, darbe ve travma gibi yaralanmalar, parazitler ve tümörlerin kist oluşumuna sebep olduğu ve zemin hazırladıkları söylenebilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi  

Peki yumurtalık kisti nasıl geçer, nasıl bir tedavi izlenir şimdi de bu kısma bir göz atalım.

Yumurtalık kisti 7-8 cm’den küçükse, hasta gençse yahut orta yaşlardaysa kistin yapısında kanserleşmeye yatkınlık yoksa bu yumurtalık kistleri hemen alınmadan kendiliklerinden yol olmaları beklenebilir. Bu kistler hekim tarafından takibe alınır ve kontrol altında tutulur. Hekim gerekli ve uygun görüre hastaya tedavi amaçlı doğum kontrol hapı da kullandırabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri 3

Yumurtalık kistleri eğer henüz adet görme yaşına gelmemiş çocuklarda ve 50 yaş sonrası adetten kesilmiş kadınlarda görülürse boyutları ne olursa olsun ameliyatla alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Over kistleri yani yumurtalık kistleri her zaman illa ki ameliyat gerektirmez. Kistleri çıkarma işlemine tıp literatüründe kistektomi adı verilir. Yumurtalık kistleri hem açık ameliyatla hem de laparoskopik cerrahi denilen kapalı yöntemle alınabilir. Ameliyatın hangi yöntemle yapılacağı kistin durumu, boyutu ve hastanın durum ve özelliklerine bağlıdır.

Yumurtalık kisti ameliyatlarında her zaman kist çıkarılmaz, kistle birlikte yumurtalık ve rahim de alınabilir. Eğer yumurtalık kistleri kanserleşmişse yumurtalık ve rahim, kistle birlikte alınabilir. Kist iyi huylu olsa bile eğer civar dokularda yapışıklığa sebep olmuşsa ve bu yüzden sağlam yumurtalık dokusu izlenemezse yumurtalık da kistle birlikte alınır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri 4

Kistektomi yani kist çıkarma ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Cerrahi müdahale laparoskopik yani kapalı yöntemle yapıldıysa hasta 1 gün sonra; eğer açık ameliyat yöntemiyle yapıldıysa 2-3 günde taburcu olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yumurtalik-kisti-belirtileri/