Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılır?

Yürüteç kaç aylıkken kullanılır, bebekler emeklemeye başladıktan sonra yürümek için de hareketlenmeye başlarlar ve bu da ev içinin onlar için tehlikeli olması anlamına gelir. Bu durumda onlarla sürekli ilgilenmek ve korumak gerekecektir. Örümcek olarak da bilinen yürüteçler sayesinde bebekler daha kolay yürür ve yürüteçler bu konuda bebeğe yardımcı olur.

Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılır? 1

Yürüteçle daha bağımsız hareket edebilen bebekler böylelikle annelerine de işlerini rahat yapabilecekleri bir süreç armağan etmiş olurlar. Bebek yürüteçlerinin her ne kadar pratik tarafları olsa da, fazla kullanılması bebeğin emekleme, dönme, yuvarlanma gibi süreçlerini engeller ve annesi ile olan temas ve bağını sekteye uğratır.

Peki bebekler yürütece ne zaman biner sorusunu sorduğunuz duyar gibiyiz. Bir bebek için yürüteç ne zaman kullanılır, belli bir zamanı var mıdır sorularını yöneltenler için diyebiliriz ki, 8. aydan sonra bebeğin yürümeye başladığı sürece kadar yürüteç tavsiye edilebilir. Ama bu kullanım günde 1 saati geçmemelidir.

Yine annelerin sorduğu sorulardan birisi de bebek yürüteçlerinin zararlı olup olmadığıdır.

Pediatri dergileri için yapılan bilimsel bir araştırmaya göre yürüteç kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre daha geç emeklediği, daha geç oturduğu ve daha geç yürüdükleri tespit edilmiş.

Yürütecin içinde eğilerek duran bebeklerde omurga eğrilikleri olabilmektedir.

Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılır? 2

Kas ve kemik gelişimi henüz tamamlanmamış bebeklerin 1 yaşından evvel yere basmamaları gerektiğinden bebek yürüteçleri  bebeklerin ayağında deformasyona sebep olabilmektedir.

Yürüteçteki bebeğin vücut ağırlığı kalçalara da bineceğinden kalça bölümünde de deformiteler gelişebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre 1 ila 12 ay arasında kafa travması geçiren bebeklerde bunun %90 oranında yürüteç kullanımından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılır? 3

Yürüteç kullanımında bebekler sırtlarını dik tutamazlar; zira yürüteçler bebeğin sırtını desteklemez.

Sonuç olarak diyebiliriz ki yürütecin bebeklerde 8 aylıktan sonra ve günde 1 saati aşmayacak şekilde kullanılması önerilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yurutec-kac-aylikken-kullanilir/