Yutkunurken Boğaz Ağrısı

Kış aylarında kişilerin yaşadıkları sağlık sorunlarından biri de boğaz ağrısı olmaktadır. Aslında boğaz ağrısı sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da dönem dönem kişileri rahatsız etmektedir. İçilen soğuk içeceklerin ya da kişilerin kendilerine dikkat etmemeleri sonucunda yılın her döneminde görülebilmektedir.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı 6

Bu gibi durumlarda boğazda oluşan enfeksiyondan dolayı boğaz şişkinliği ya da yutkunma sorunları kendini göstermektedir. Ancak bakteriyel bir durum olunduğunda kişilerin bir uzman ile görüşerek mutlaka antibiyotik almaları gerekmektedir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum gibi şikâyetler kişilerin ağrı başladıktan sonra sıkça söyledikleri sözler olmaktadır.

Ağrının oluşmasından ziyade yutkunma sorununu yaşamak aslında kişileri daha çok yormaktadır. Gündelik hayat olumsuz etkilenirken, yemek yemekte ya da bir şey içerken besinin tadı alınamamaktadır. Yutkunma aslında boğaz ağrısının bir yan etkisi olarak da söylenmektedir. Bu durumlarda kişilerin basit tedavi yöntemleri ile ağrıyı geçirmeye çalışmaktadır. Yutkunmaya sadece boğaz ağrısı değil, başka durumlarda sebep olabilmektedir.

Yutkunma sorununa neden olan ilk şey boğazda oluşan yangı ve boğaz ağrısı olmaktadır. Bu durumda aslında boğazda şişkinlik oluşmaya başlamış ve beraberinde kızarıklık artmaktadır.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı 1

Eğer bakteriyel bir durum ise ateş, baş ağrısı veya kusma gibi sorunlarda olmaktadır. Üst solunum yollarında meydana gelen yutkunma sorununa çözüm bulunmadığında başka hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedir.

Kişilerde oluşan yutkunma problemi sadece boğaz ağrısı ya da boğazda meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanmamaktadır. Daha öncesinde yenilen yiyeceklerin kabukları ya da kılçıkları boğaza takılmış olabilir, boğazda meydana gelen yaradan dolayı kişilerin canları acımaktadır.

Bu durum boğaz bölgesinde meydana gelen yaranın kendini tedavi etme süresi ile değişkenlik göstermektedir. Ancak belirli bir süre sonra bu acı ya da ağrı devam ediyor ise bir uzmana görülmekte fayda olmaktadır.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı 2

Son olarak yutkunma sorununda aslında kişilerin yaşadıkları psikolojik durumlardan da kaynaklanmaktadır. Yenilen yiyeceğin boğazda kalma hissi ya da yutkunamayacak hale gelmesi durumlar da oluşabilmektedir. Bu gibi sorunlar yaşanırken kişilerin yiyeceklerinin yanında mutlaka bir içecek barındırması ve kendilerini telkin etmeleri gerekmektedir.

Gün içerisinde tüketilen sıvı içeceklerin artırılması aslında boğazda oluşan yutkunma sorununa çözüm olmaktadır. Yutkunmanın en büyük düşmanı da boğaz kuruluğu olarak bilinmektedir. İçilecek içeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. İçilecek sıcak içecekler boğazı tahriş edip, daha çok kurutmaktadır.

Bu yüzden özellikle boğaz ağrısı ve yutkunma sorunu gibi durumlar kendini gösterirken mutlaka ılık içeceklerin tüketimi doğru olmaktadır.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı 3

Yutkunurken Boğaz Ağrısı

Aslında her dönem kişiler mutlaka yutkunma sorunu ile bir uzmana başvurmaktadır. Kişiler bu sorunu yaşarken aslında çok fazla önemsememektedir. Basit bir ağrı deyip geçmek yerine bu probleme sebep olan durumu bulmak her zaman tedavi sürecini hızlandırmaktadır. İlaç kullanımının yerine bitki çayları ve doğal yapılan gargaralar ile önce tedavi başlatılmalıdır.

Eğer daha sonrasında bunlara rağmen hem ağrı geçmiyor hem de yutkunma problemi devam ediyor ise uzman ile görüşmek gerekmektedir.

Yutkunma sorunlarının aslında birçok nedeni daha olmaktadır. Sadece hastalık ya da psikolojik olmayan bu nedenler de belirli bir süre kişileri rahatsız etmektedir. Bu nedenlerden bazıları da; sigara içmek, alkol tüketimi, ülser, guatr, mide ekşimesinde oluşan akıntılarının boğaza çıkması gibi durumlarda yutkunmayı zorlaştırmaktadır.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı 4

Yutkunmayı geçirmek ve kişilerin normal yaşamlarına devam edebilmeleri için buhar banyoları da fazlası ile önerilmektedir. Bal, limon ve zencefil boğazda oluşan ağrının, öksürüğün ve yutkunma sorunun en iyi çözümleri arasında yer almaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yutkunurken-bogaz-agrisi/