Yüz Lekeleri için Maske

Yüz bölgesinde oluşan lekeler, sağlık yönünden zararlı olmadıklarında mutlaka tedavi edilmeleri gerekmeyen lekelerdir. Başka bir hastalık nedeni olmayan cilt lekeleri, çok rahatsız edici düzeyde değilse hiç bir uygulama yapılmaz. Ancak sağlık yönünden tehlikeli ise hastalığa göre farklı yöntemler ile tedavi edilebilirler. Bazense görüntü açısından kişinin çok rahatsız olmasına neden olduğu için bu lekeler tedavi edilebilir.

Yüzdeki lekeler için evde farklı malzemeler ile bitkisel karışımlar hazırlanabilir. Bu karışım ve maskeler genel olarak her evde bulunan malzemeler ile kısa sürede hazırlanma ve çok kolay uygulanma özelliğine sahiptir. Evde hazırlanan bu maskeleri uygularken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar buluyor. Yüzdeki lekeler için maske hazırlanırken ve uygulanırken maskenin içeriğindeki maddelere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle hassas ciltler için doğal bile olsa bazı maddeler zararlı olabiliyor. Maskeleri uygulamadan önce buna dikkat etmenizde fayda var.

Evde yapılan cilt maskeleri ile ilgili diğer dikkat etmeniz gereken nokta, mutlaka cilt yapınıza uygun ve cilt sorununuzu çözmek için etkili olan maskeler olmasına özen göstermenizdir. Yüz bölgesinde meydana gelen cilt lekelerinin çözümü için çok sayıda doğal maske tarifi bulunur. Bu konuda yapılan çalışmalar da son derece önemlidir.

Yüzdeki Lekeler için Doğal Maske Tarifleri

Yüz bölgesinde bulunan her renk leke, güzelliğin gölgelenmesinde rol oynar. Özellikle bayanlarda çok rahatsız edici olan yüzdeki lekeler için maske tarifleri sayısı yüksektir. Bu maskeler yüz bölgesindeki lekelerin giderilmesinde etkili şekilde kullanılıp kısa sürede pürüzsüz, bebeksi bir cilde kavuşmayı sağlıyor. Doğal olarak elde edilen yüzdeki lekeler için maske İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenmiştir. Doğum lekeleri y da sonradan oluşan cilt lekelerinde etkili olan maske için gereken malzemeler;

 • 10 yaprak doğal kırmızı gül (gül mutlaka kokuyor olmalı)
 • 100 gram kadar kil
 • 1 çay kaşığı kadar doğal bal
 • 1 bardak kaynar su
 • Maske için ilk olarak 1 bardak su kaynatın. Kaynayan bu suyun içine gül yapraklarını koyun ve 5 dakika kadar bekletin. 5 dakika sonra karışımı ocak üzerine alın ve 6-7 dakika kadar kaynatın. Elde ettiğiniz bu karışımı dinlendirin ve soğutun. Soğuyan doğal gül suyundan kilin üzerine 6-7 kaşık koyun. Kil krem kıvamı alana kadar gül suyu ekleyin ve daha sonra 1 çay kaşığı kadar balı karışım içine ekleyin. Malzemeleri güzelce karıştırın ve yüzünüze özellikle lekelerin üzerine yedirerek sürün. Maskeyi yüzünüzde 10-15 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile durulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda bu maskenin cildinizi güzelleştirip canlandırdığını göreceksiniz.

  Yüz Lekeleri için Maske 2

  Yüz lekeleri için etkili şekilde kullanılan doğal maskelerden biri de patates maskesidir. Doğal malzemeler ile hazırlanan bu maske, özellikle koyu renkli lekelerin tedavisinde etkili sonuçlar veriyor. Lekelerin yok edilmesinde kalıcı çözüm sağlayan patates maskesi için gereken malzemeler;

 • 3 adet orta boy patates
 • 3-4 damla limon suyu
 • Yarım çay kaşığı bal
 • Maske için patatesleri soyun ve rendeleyin. Rendelediğiniz patatesleri eliniz ile sıkıp suyunu çıkarın. Patateslerin içine bal ve limon suyunu ekleyin. Güzelce karıştırın. Özellikle lekelerin olduğu bölümlere sürün. Yaklaşık 20 dakika süre ile cildinizde bekletin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Maskeyi haftada 1 kere uygulayarak kısa sürede lekelerden kurtulabilirsiniz.

  Yukarıda sizlerle paylaştığımız leke maskesi tariflerini belirttiğimiz şekilde uygulayabilirsiniz. Bu maskeleri uyguladıktan sonra mutlaka leke bölgesini güzelce durulayın ve cildinizi nemlendirmek için kaliteli bir nemlendirici kullanın. İsterseniz nemlendirici olarak da doğal karışım ya da malzemelerden yararlanabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuz-lekeleri-icin-maske/