Yüz Maskeleri Tarifi ve Faydaları

Ev Yapımı Yüz Maskeleri Tarifi ve Faydaları
Cilt güzelliği kadın ya da erkek olsun, herkes için önemlidir. Bir insan, ilk kez karşılaştığı kişide öncelikle cilt temizliğine dikkat eder. Bu sebeple birçok cilt bakım merkezleri açılmıştır. Bu merkezlere tonlarca para akıtılıp cilt güzelliğiniz için yüz maskeleri uygulanmaktadır. Ancak bunlara hiç gerek yok. Çünkü evimizde aslında farkında olmadığımız birçok doğal hazine gizli. Televizyon programları ve kişisel meraklar sayesinde insanlar bu konularda gün geçtikçe bilinçlenmektedir. Evimizde yapabileceğimiz pek çok doğal yüz maskeleri vardır.

Ev-Yapımı-Yüz-Maskeleri-Tarifi-ve-Faydaları1

Evimizde bulunan malzemelerle pek çok yüz maskesi yapmak mümkün. Bu durum hem maddi açıdan bir kolaylık sağladığı gibi hem de doğal olması yönünden rahatlıkla kullanılmasını sağlar. Elimizde olan malzemelerle veya kullanılıp arta kalan malzemelerle bu maskeler yapılabilir. Bu sayede doğal malzemelerle yapıldığı için sıklıkla kullanılabilen ve kısa bir sürede yapılabildiği için zamandan tasarruf edebileceğiniz yüz maskeleri elde edebilirsiniz. Evde en sık bulunan malzemelerden bazılarıyla yapılan yüz maskelerinden bazıları:

Salatalık ile yüz maskesi yapımı
Salatalığın tamamına yakın bölümü sudan oluşmaktadır. Bu sebeple salatalık ile yapılan yüz maskeleri cildin nemini korumasını sağlar. Cilde yumuşaklık verir. Salatalık ile yüz maskesi için gerekli malzemeler sadece 2 salatalık ve bir kaşık yoğurt. Yapılışına gelince salatalıkları rendeliyoruz. Rendelediğimiz salatalıkların içine yoğurdu ilave edip karıştırıyoruz. Cildiniz kuru ise karışımın içine biraz zeytinyağı dökmenizde fayda var. Yüzümüze sürülecek bir harç haline geldiğinde gerekli bölümlere sürüp 20 dakika bekletiyoruz. 20 dakika içinde yüzümüzde kalıplaşmış hale gelebilir. Süre dolduktan sonra yüzümüzü ılık suyla temizleyip durulayabilirsiniz.

Ev-Yapımı-Yüz-Maskeleri-Tarifi-ve-Faydaları2

Yaş maya ile yapılan yüz maskesi
Bu maske yapımı öncesinde yüzümüzün temizlenmesi gerekir. Bunun için birkaç damla limonu su ile karıştırıp pamuk yardımıyla siliyoruz. Yaş maya ile yapılan maske yapımında kullanılacak malzemeler ise 1 adet yaş maya ve 1 yemek kaşığı su veya süt. Yaş mayamızı bir kâsenin içine alıyoruz. Ardından suyu veya sütü ekleyip yoğun bir kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Bu karışımımızı göz ve ağız çevresi dışında boynumuzda dahil olmak üzere dairesel hareketlerle uyguluyoruz. Bu karışımız yüzümüzde 10 dakika bekletiyoruz. Ardından nemlendirilmiş bir tülbentle yüzümüzü siliyoruz. Bu işlemden sonra yüzümüzü önce ılık suyla sonra ise soğuk suyla yıkıyoruz. Kan dolaşımını hızlandırmak için ise havlumuzu yüzümüze tampon yaparak kuruluyoruz. Bu maske için dikkat edilmesi gereken nokta cildiniz tüylenmeye yatkın bir cilt ise bu karışımı su ile yapmanız tavsiye edilir. Çünkü sütün ciltteki tüyleri besleme gibi bir özelliği vardır.

Ev-Yapımı-Yüz-Maskeleri-Tarifi-ve-Faydaları3

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuz-maskeleri-tarifi-ve-faydalari/