Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüz bölgesinde ergenlik dönemi ile birlikte çoğalan sivilceler, önlem alınmadığında ilerleyip kalıcı bir hal alabiliyor. Kırmızı, akneli, siyah noktalı olabilen bu sivilceler ilerlediklerinde ergenlik dönemi sonrasında da devam edip rahatsızlık veriyor. Kendileri kadar izleri ile de rahatsızlık veren sivilcelerin önlenmesi için ilk olarak nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Sivilcelerden kurtulduktan sonra kalan izleri varsa bunlardan kurtulmak için de farklı yöntemler ve kullanılabiliyor.

Hem kadın, hem erkeklerin ortak sorunlarından birisi olan sivilce lekelerine çözüm çok sayıdadır. Yüz bölgesinde yer alan sivilce lekelerinden kurtulmak için bu konuda uzman doktorlardan ve estetik cerrahlardan yardım alabilirsiniz. Çukurlu, geniş alana yayılmış sivilce izleri için cerrahi müdahale ya da lazer tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında lekelerin yok edilmesi için özel bakım kremleri, peeling çeşitleri, tablet haplar ya da maskeler de kullanılabilir. Bu uygulamaları hazır ürünleri satın alarak evde kendiniz yapabilir ya da özel merkezlerde seanslar şeklinde uygulatabilirsiniz.

Sivilce lekeleri, renkleri ve genel yapıları ile çok rahatsızlık veren lekelerdir. Bu lekelerden kurtulmak herkesin hayalidir. Yüzdeki sivilce lekeleri ve izlerinin tedavisi için doğal yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler genelde hafif olan lekeler için uygulanır. Aşırı çukurlaşma olan sivilce lekelerinde mutlaka uzman desteği alınması şarttır.

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki sivilce lekerinin yok edilmesinde doğal malzemelerden yararlanılabilir. Evde yapılan uygulamalardan olan bu karışımları cildinizin hassasiyetine göre seçebilirsiniz. Aşağıda en sık uygulanan sivilce lekeleri için etkili doğal karışımları sizlerle paylaştık.

Limon Suyu Maskesi

Malzemeler;

 • Bir yemek kaşığı süt
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir yemek kaşığı limon suyu
 • İsteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı badem suyu
 • Limon suyu maskesi için gereken malzemeleri temiz bir kase içinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüzde özellikle sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere sürün. Durulamayın ve kesinlikle güneş ışığına çıkmayın. Bu maskeyi 10 gün boyunca günde 1 defa uygulayabilirsiniz.

  Domates Maskesi

  Malzemeler;

 • Bir adet domates
 • Bir adet salatalık
 • Bir adet avokado
 • Domates maskesi için gerekli olan malzemeleri rendeleyip ya da robotta çekerek püre haline getirin. Bu malzemeleri bir kase içinde karıştırın ve pürüzsüz bir kıvam elde edin. Oluşan maske karışımını yüzünüzde özellikle lekelerin olduğu bölgelere sürün. 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada 2-3 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

  Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

  Bal Maskesi

  Cilt lekeleri ve sorunları için kullanılan doğal malzemelerden birisi de baldır. Balı farklı maddeler ile birlikte kullanabileceğiniz gibi tek başına da cildinize uygulayabilirsiniz. Balı tek başına ya da süt ve yoğurt ekleyerek yüzünüze sürün. Geceden sürdüğünüz karışımı sabaha kadar bekleterek sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz. Düzenli olarak bu maskeyi uygulayıp kısa sürede lekelerden kurtulabilirsiniz.

  Malzemeler;

 • 2 Kaşık zeytinyağı
 • Bir kase sıcak su
 • Temiz bir havlu
 • Maske için saf zeytinyağını lekelerin üzerine masaj yaparak sürün. Yaklaşık 3-4 dakika masaja devam edin. Sonrasında lekeli bölgelerdeki yağın fazlalığı alması için temiz havluyu ıslatıp bu bölgelere koyun. Uygulama sonrasında temiz su ile yüzünüzü durulayın. Maske için mutlaka doğal zeytinyağı kullanmayı tercih edin. Bu maske ayrıca yağlı ciltler için de iyi bir doğal uygulamadır.

  Bu yazımızda yüzdeki sivilce lekelere ne iyi gelir, sorusunun cevabını verdik. Sizde yüzünüzdeki sivilce izleri ve lekelerinden bu yöntemler ile kurtulabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuzdeki-sivilce-lekeleri-nasil-gecer/