Yüzdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Yüz bölgesinde meydana gelen her leke kadınların da erkeklerin de rahatsız olduğu cilt sorunlarıdır. Değişik renklerde, yapıda ve boyutta oluşabilen bu lekelerin, hepsinin nedenleri de farklıdır. Kimisi kendiliğinden tek başına çıkan zararsız lekelerken, kimisi ise farklı hastalıkların nedeni olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun için yüzde ya da ciltte çıkan lekelerin mutlaka kontrol altında tutulması gerekir.

Tüm vücutta olduğu gibi yüzde de farklı renklerde lekelere rastlanır. Bu lekeler nadiren de olsa siyah renkte olabilir. Yüzdeki siyah lekeler beyaz ya da kırmızı lekelere göre daha fazla rahatsız edicidir. Özellikle yüzün en dikkat çekici bölümlerinde yer alan büyük lekeler, estetik açısından çok rahatsız edici bir görüntüdür. Bu görüntüden kurtulmak özel cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Leke büyük boyutlu ise bu kremler ile tedavisi uzun süreceği için lazerli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Lazerli tedavi yöntemlerinin uygulanması için mutlaka uzman bir klinikte, bu konuda bilgisi olan cilt bakım uzmanları tarafından yapılmalı.

Yüz bölgesinde yer alan siyah lekeler için cilt lekesi maskesi ya da kremleri etkili şekilde kullanılabiliyor. Özel güzellik merkezlerinde de uygulanabilen bu ürünleri, evde de çok rahat bir şekilde hazırlayıp kullanabilirsiniz. Aşağıda sizler için en etkili ve en kolay şekilde hazırlanan siyah lekeler için ev yapımı yüz maskelerini paylaşıyoruz.
Humus Maskesi: Yemesi çok lezzetli olan humus, ciltteki siyah lekeler için de etkilidir. Maske olarak hazırlanan bu maske, cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlıyor.

 

Humus maskesi için gerekli olan malzemeler;

  • 1 su bardağı nohut
  • Çeyrek su bardağı tahin
  • Su
  • 1 adet limonun suyu

Maske için ilk olarak nohutu ezin, tahin ile karıştırın. Bu karışımın içine karışım pudig kıvamı alana kadar su ekleyin. Katı puding kıvamına gelen karışımın içine limon suyunu ekleyip 10 dakika kadar bekletin. Hazırlanan bu maskeyi yüz bölgesine sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Süre sonunda maskeyi eliniz ile ovun ve tüm yüzünüzü yıkayın.

Tereyağı Maskesi: Laktik asit açısından zengin bir madde olan tereyağı siyah cilt lekelerinin tedavisinde de etkilidir. Peeling etkisi yaratan bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Bu doğal maske için malzemeler;

  • 4 çay kaşığı kadar yumuşak tereyağı
  • 2 çay kaşığı kadar domates suyu

Bu malzemeleri temiz bir kase içinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüzde sadece lekelerin olduğu bölümlere sürüp 20 dakika bekletin. Süre sonunda soğuk su ile yüzünüzün tamamını yıkayın. Düzenli kullanım ile lekelerden doğal malzemeler ile kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Maydanoz Maskesi: Yüzdeki siyah lekeler için maydanoz çok etkili bir malzemedir. Kozmetik ürünlerin büyük kısmında da kullanılan bu maydanoz ile yapılan maskeyi haftada 1 ya da 2 kere düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Maydanoz maskesi için gereken malzemeler;

  • 1 maydanozun sadece tepesi
  • 1 çay kaşığı taze limon suyu
  • 2 çay kaşığı kadar doğal bal

Maske için ilk olarak maydanozu sıcak su ile yıkayın. Küçük parçalara bölün ve havanda dövün. İçine kalan malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce soğuk su ile yüzünüzü yıkayıp kurutun. Ardından karışımı göz çevresi hariç tüm yüz bölgesine sürün. 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Nemlendirici sürün.
Yukarıda verdiğimiz doğal maske tarifleri ile yüz bölgesinde yer alan siyah lekelerden kurtulabilirsiniz. Maskelerin uygulanış şekilleri ve sürelerini mutlaka göz önüne alın, uygulama aşamasında bunlara dikkat edin. Etki görmediğinizde ya da nadir de olsa yan etki oluşturduğunda bu maskeleri uyguamaktan vazgeçip yenilerini denemelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuzdeki-siyah-lekeler-nasil-gecer/