Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları
Suyun bedeninizin üzerinden incecik ve serin bir tül gibi kayıp gittiğini düşünün. Tüm vücut ağırlığınızın hafiflediğini, kendinizi kuş gibi hafiflemiş ve özgür hissettiğinizi, bedeninizdeki neredeyse tüm kasların çalıştığını ve mutluluk hormonunun tüm bedeninize pompalandığını hayal edin.. Tüm bu saydıklarımızı yüzerek yaşayabilirsiniz. Evet spor dalları içinde belki de en keyiflisi olan yüzme, hem müthiş bir keyif hem de zindelik veren yönleriyle çoğu kişinin  spor dendiğinde aklına ilk gelen branşlardan birisi…

Yüzmek hem fiziksel kapasite, direnç ve çevikliği arttıran, hem de insana manevi doyum sağlayan bir performans olarak ister profesyonelce yapılsın ister sadece yaz aylarında çıkılan tatillerde günün büyük bir kısmını kaplayan aktivite olsun, yediden yetmişe her yaştan insana mutluluk ve sevinç aşılar.

Havuzda ve denizde yüzmek, yaz mevsiminde gidilen tatil beldelerinde, ya da denizli memleketlerde yaşayanların çok aşina oldukları sayfiyelerde günde belki de 4-5 saatten fazla yapılan, insana suya hakim olmayı, suda boğulmamayı, apayrı bir dünyada hayatta kalabilmeyi de öğreten bir zihin ve beden terbiyesi aynı zamanda.  Yüzmek, insanı sıhhatli ve genç kılar, vücut direncini yükseltir, dış etkenlere karşı mukavemeti arttırır ve doğal bir terapi vazifesi görür. Denizde yüzmek, hem deniz suyundaki faydalı minerallerin cilt vasıtasıyla bünyeye alınmasını sağlar, hem de  zihni ve düşünceleri olumsuz düşüncelerden arındırır. Denizde yüzmek deniz tuzunun faydalı özelliklerini ve hastalıklara karşı koruyan içeriğini vücuda depolayarak kış hastalıklarına karşı kuvvet sağlar, büyüme çağındaki çocukların boy atmalarında ve sağlıklı gelişmelerinde hem bedensel hem de zihinsel olarak ilerleme sağlar. Yüzmek insanı yormanın aksine dinlendirir, kaliteli uyku uyunmasını sağlar, mutluluk hormonu salgılatır. Fazla kilolardan arınmayı da sağlayan yüzme, aynı zamanda kasları çalıştıran özelliğiyle de vücudun sıkılaşmasını sağlar.

Yuzmenin-Faydalari1

Yüzmek bir terapi olarak görülebilir. Vücuttaki kırık ve çıkıkları, postür ve duruş bozukluklarını düzelten ve kişiye bu açıdan bakıldığında temeli olan bir özgüven de veren yüzme, çocuğunuza küçük yaşlarda aradığınız aktivite ve spor dalı için en uygun branş olabilir. Hekimlerin büyük çoğunluğu yüzmeyi, enfarktüs için doğal ve modern bir tedavi olarak önermektedirler.

Yüzme bilen bir insanın, boğulmakta olan bir insanı kurtarması da manevi anlamda çok büyük hazlar yaşatır.

Yüzmeyi profesyonel manada yapan yüzücüler ise hem bu sporu sürekli yaptıklarından hem de aldıkları derece ve madalyalarla, paranın bile veremeyeceği mutlulukları yaşarlar 

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzme faydaları arasında  bu saydıklarımız bir çırpıda aklımıza gelenlerdi. Bu demek oluyor ki yüzme faydaları açısından bakıldığında bu kadarla sınırlı kalmaz.

 • Yüzmek kişiyi dinlendirir, günün hatta yaz aylarında gidilen 1 haftalık tatiller bile tüm yılın yorgunluğunu alır götürür.
 • Yüzmek stresi giderir
 • Kasları güçlendirir. Özellikle göğüs, sırt, omuz ve kol kasları çok iyi çalışır. Bacak ve kalça kasları da.. Su yutmamak için çabalarken farkında olmadan yüz kaslarımız bile çalışır.
 • Yüzmek kalbe de çok iyi gelir. Kardiyovasküler hastalıkları önler. Damar sağlığını korur, esnekliklerini arttırır  ve tansiyonu dengeler.
 • Yüzmek, sağlıklı ve uzun yaşamın en değerli sırlarından biridir.
 • Obeziteyi engeller
 • Enerji verir.
 • Yüzmek en önemli fizik tedavi yöntemlerinden birisidir. Yürüyemeyen felçli hastalara su içinde uygulanan fizik tedavi egzersizleriyle yüz güldüren neticelere ulaşılır.
 • Yüzme ile gençleşirsiniz, daha genç görünürsünüz, güzel yaşlanırsınız.
 • Sıcak havalarda aşırı ve rahatsızlık veren terlemeyi önleyen yüzme; vücudun soğumasına da yardım eder ve doğal bir denge oluşturur.
 • Ruhsal rahatlama ve ferahlama da sağlayan yüzme, geceleri kaliteli uyku sağlar. Uykusuzluk şikayeti varsa ortadan kaldırır.
 • Hamile kadınlar ve yaşlı insanlar da, hekim tavsiye ettiği ve izin verdiği sürece rahatlıkla yüzebilirler.
 • Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı su üzerinde hareket etmek, karada hareket emekten çok daha kolaydır. Vücut ağırlığı su üzerindeyken 10 kata kadar azalır.
 • Yüzme faydaları açısından bakıldığında tüm bu sayılanları sağlar. Üstelik bağımlılık dahi yapar ve hayattaki en faydalı ve güzel bağımlılıklardan biridir kuşkusuz…    

  Yuzmenin-Faydalari2

  Yüzerek Kaç Kalori Harcanır?

  1 saatlik yüzme ile ortalama 600 kalori harcanır. Daha profesyonel stillerde harcanacak kalori miktarı daha artar. Ama serbest stilde 1 saatte 600 kalori yakmak mümkündür. Kilo vermek isteyenlerin uygun bir diyetle desteklediği yüzme performansıyla kolayca ve sağlıklı kilo vermek mümkündür. Üstüne akacağınız keyif de size kalır.

  İster havuzda ister denizde yüzmek olsun  yüzmenin verdiği mutluluk  paha biçilmezdir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuzmenin-faydalari/