Zatürre Belirtileri

Zatürre belirtileri, zatürre akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma vakasıdır. Son derece ciddi bir hastalık olan zatürre, tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılır. Virüs ve bakterilerin akciğere yerleşmesi ile başlar. Zatürre Türkiye’de ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında 5. sırada, enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise 1. sırada yer alır.

Zatürre Belirtileri

Zatürre belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı da hayli önemli. Öksürük, ateş, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık ve yaygın görülen zatürre belirtileridir. Bunun dışında nefes darlığı, bilinç yitimi, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler de görülmektedir. Zatürreyi ağır ve yoğun geçiren hastalarda ise derinin mavi renk alması, ileri derecede nefes darlığı, bilinç bulanıklığı ve tansiyon düşüklüğü de görülür.

Ateş 40 derece ve üzerine çıkar, aşırı terleme görülür, nefes alma hızlanır ve nabız yükselir.

Kanda oksijen azalmasına bağlı olarak dudaklarda morarma görülebilir. Zatürre belirtileri şiddetlendikçe hasta daha keyifsizleşir ve morali bozulur.

 • Bunların dışında balgamlı ve kanlı öksürük
 • Titreme ve üşüme
 • Nefes darlığı
 • İştahta azalma ve halsizlik
 • Zihinde bulanıklık en belirgin belirtilerdir.
 • Zatürre Belirtileri 2

  Çocuklarda Zatürre Hastalığı

  Çocuklarda da zatürre görülür ve anne babalar için bu oldukça endişe verici bir durumdur. Çocuklarda zatürre belirtileri ise; ateş, üşüme, burun tıkanıklığı, öksürük,  hırıltılı nefes alışverişi, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, karın ağrısı, kusma, iştahta belirgin azalma, dudak ve tırnakların mavi renk alması şeklinde sıralanabilir.

  Şimdi gelelim zatürre neden olur kısmına. Zatürre nedenleri arasında bakteriler ilk sırayı alır. En önemli sebep, hastalığı taşıyan biriyle yakın temas halinde olmaktır. Bulaşan bakteri üst solunum yolunda yerleşerek hızla çoğalır. İlerleyen yaş, sigara kullanımı, alkol tüketimi, kronik rahatsızlıklar, kalp hastalıkları, bağışıklık düşürücü ilaç kullanımı ve kemoterapi zatürreye yakalanmayı kolaylaştırır.

  Zatürre Belirtileri 3

  Zatürre bulaşıcı mı sorusunun yanıtına gelirsek, evet zatürre bulaşabilen bir rahatsızlıktır.

  Zatürre kaç günde geçer sorusunun yanıtı ise, hafif geçen zatürrelerde tedavi yaklaşık 2-3 günde sonuç verir. Ama daha ağır vakalarda bu süre biraz daha uzar. Ama zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa netice almak da o denli kolay olur.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zaturre-belirtileri/