Zatürre Nedir?

Zatürre nedir, zatürre herkesin, deneyimlemese bile mutlaka duyduğu bir rahatsızlıktır. Tam olarak zatürre ne demek derseniz konuya daha detaylı olarak göz atabiliriz.

Halk arasında zatürre olarak bilinen “pnömani” en kısa tabirle akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Bakteri ve çeşitli mikroorganizmaların zatürreye sebep olduğu bilinmektedir. Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de zatürre bulaşıcı mı ve zatürre kişiden kişiye geçer mi sorusudur.

Zatürre Nedir?

Bazı zatürre türlerinde hastalığın sağlıklı kişilere bulaşma ihtimali vardır. Ama eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa zatürre olma olasılığı daha yüksektir. Yani hastalığın bulaşmasında kişilerin vücut dirençleri büyük rol oynar.

Zatürre başlangıcı çoğu kez bitkinlik, halsizlik, yorgunluk gibi hislerle ortaya çıkar. İlerleyen saatlerde titreme, yüksek ateş, koyu kıvamlı balgam ve öksürük krizleri oluşur. Bunlar tipik belirtilerdir, zatürre her zaman bu belirtilerle ortaya çıkmaz. Yanı sıra bulantı, baş ağrısı, ishal ve eklem ağrıları da belirti olabilir.

Zatürre başlangıcında en karakteristik ve yaygın bulgu öksürüktür.

Çocuklarda zatürre de son derece tehlikeli olabilmektedir; zira bağışıklık sistemleri tam anlamıyla oturmadığı için anne babaların bu konuda çok dikkatli olması ve en ufak belirtide telaşa kapılmadan ama vakit de yitirmeden bir hekime başvurmaları gerekir.

Zatürre Nedir? 2

Zatürre Neden Olur?

Pnömani yani zatürreye sebep olan grip ve buna benzer viral solunum yolları enfeksiyonları son derece bulaşıcıdır. Hapşırma ve öksürme yoluyla havaya saçılan tükürük partikülleri ile bulaşabilen bu virüsler bardak, tabak, çatal, kaşık, mendil gibi özel eşyalarla da kişiden kişiye geçebilir.

Zatürre bizim ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada en fazla ölüme sebep olan hastalıklardan birisidir. Pnömani özellikle bebeklere, küçük yaştaki çocuklarda, ilerlemiş yaştaki yetişkinlerde daha da ölümcül hale gelebilmektedir.

Zatürre neden olur sorusunun yanıtı da bu hastalıktan korunmak için adeta kişiye rehber olabilir. İlerlemiş yaş; KOAH, bronşektazi yani bronş genişlemesi, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları; inme, bunama ve kas hastalıkları gibi sinir sistemiyle ilgili hastalıklar, yutma güçlüğüne sebep olan hastalıklar, tümörler; AIDS, kan ve lenf bezi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, grip salgınları, uzun süren ameliyatlar zatürreye yakalanmayı kolaylaştıran etkenlerdir.

Zatürre Nedir? 3

Zatürre belirtileri nelerdir kısmına gelirsek; titreme, üşüme, 40 dereceye ulaşan ateş, balgam çıkarma, öksürük, iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrıları, kuru öksürük, kusma ve baş ağrısı şikayetlerini sıralayabiliriz. Zatürre asla ihmale gelmeyecek ve hemen tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ve tedavi, her hastalıkta olduğu gibi zatürrede de yanıt verecek bir yaklaşımdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zaturre-nedir/