Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır?

Zehirli Guatr Neden Olur?

Tiroit bezinin giderek büyümesine guatr denilmektedir. büyüme esnasında nodül gelişimi olmaz ve hormonlar normal seviyelerde ise diffüz guatr veya basit guatr olarak  isimlendirilmektedir. Tiroit hormonlarının fazla çalışması ve salgılanması ile  zehirli guatr meydana gelmektedir. Zehirli guatr ın nedeni tam olarak anlaşılmamaktadır.

İyotlu tuz tüketiminin aşırı olması zehirli guatr da büyük faktörler olduğu  uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Zehirli guatr iç guatr olarak da bilinen bir hastalık türüdür. Tiroit bezi boynun hemen altında olan bir bezdir. Metabolizmayı düzenlemeye alınan besinlerin enerji haline gelmesi ve bedensel işlevleri ayarlamaya yardımcı olan fonksiyonel hormondur.

Kalp atış hızının solunum, sindirim ve psikoloji üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Tiroit hormonlarının kanda çok fazla miktarda olması nedeniyle vücutta neden olduğu problemler sonucu ortaya çıkmaktadır. Zehirli guatr normal bir guatr hastalığında en ilerlemiş hali ile yaşlı ve erişkinlerde görülme olasılığı yüksektir. Bayanlarda ve 55 yaşın üzerinde olanlar risk altında bulunmaktadırlar.

Çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı oldukça azdır. Zehirli guatrın diğer nedenleri ise kişinin yoğun stres altında olması, psikolojik olarak ölüm halini  sürekli düşünmesi olmaktadır. Zehirli guatr beslenme bozukluğundan ortaya çıkmaktadır.

Her an her şey olacak gibi kaygılar hissetmesi olabilmektedir. Basedow graves hastalığı ve toksik adenom, toksik multi nodüller guatr ve tiroit iltihapları zehirli guatra neden olmaktadır. Zehirli guatr atom tedavisi yapılarak iyileştirilebilmektedir. Ayrıca dışarıdan alınan ilaçların fazla tiroit hormonu salgılanması da olabilmektedir.

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır? 1

Tedavisi ve Ameliyatı Nedir?

Zehirli guatr da görülen belirtilerin ardından hemen doktora başvurulması gereklidir. Yapılan teknikler sonrası radyoaktif iyot ile ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Cerrahi işlemler sonrasında veya radyoaktif iyot tedavisi sonrasında hastalar ömür boyunca tiroit hormonu alması zorunlu hale gelmektedir. Zehirli guatr hastalığında bütün fonksiyonlar vücut içerisinde çok hızlı çalışmaktadır.

Kalp  çok hızlı çalışmakta vücut ısısı üreten merkezi ise aşırı fazla çalıştığı için yorulmaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın komaya girmesi gözlemlenmiştir. Çünkü bütün  metabolizma faaliyetleri gereksiz yere aşırı çalışmıştır. Zehirli guatr tedavisi yapılması için tiroit hormonlarının salgısını azaltan ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Günümüzde uzmanlar tedavide ameliyatı tercih edilen bir yöntem olmaktan çıktığını, özellikle de bu gibi durumlarda ameliyata izin vermediklerini gözlemlenmiştir.

RAI  Kapsül Tedavisi: Bu tedavide yapılan yöntem zehirli guatrın tekrarlanmasını önleyecek şekilde yüksek hormonların normalin altına düşünülmesi hedeflenmektedir.

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır? 2

Kapsül tedavisinde hastaya düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilerek 2 ay gibi bir zaman zarfında guatrın küçülmeye başladığı gözlemlenmiştir. carbimazol ve propilthiouracil ilaçlarının tiroit hormonlarında geçici bir şekilde azaltmaları olduğu gözlemlenmiştir. Fakat bu ilaçlar karaciğer organında bozulmalar akyuvarlarda ve diğer kan hücrelerine zarar verdiği bilinmektedir. Uzun sürelerde kullanımı tiroit bezlerinde nodüllerin oluşmasına neden olmaktadır.

Zehirli guatr da ameliyat tercih edilecek ise hasta olan kişinin hormonların geçici olarak normale gelmesi gereklidir. Bu işlemler olmadığı takdirde anestezi alınca kalp organa bu duruma dayanamaya bilir. Kalp ritminde bozulmalar meydana gelebilir. En kötü durum kalp yetmezliğine gidebilir. Bazı durumlarda çok ciddi komplikasyonlar meydana geldiği için hastanın ölümü ile sonuçlana bilmektedir.

Hasta zehirli guatr tedavisinde hafife alıp tedaviye geciktirirse kalp-damar fonksiyonlarında bozukluklar meydana gelmektedir. Ritim bozukluğu olan kalpte kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu gibi hastalıklar oluşacağı için acilen tedavi yaptırması gereklidir. Ayrıca hasta olan kişilerde tiroit krizi oluşacağı için ölümler meydana gelir.

Tedavisi biten hastaların düzenli ve sağlıklı beslenmelerine özen göstermeleri gereklidir. Ayrıca tiroit bezi aşırı çalışan hastaların gün içerisinde  dinlenmeleri ve mümkünse 10 ve 15 gün boyunca iş yapmamaları gereklidir. Çok sinirli ve huysuz olan hastaların sakinleştirici ilaç almaları önerilir. Fakat doktor kontrolü altında alınmalıdır. İçerisinde iyot bulunmayan gıdalar hastalar tarafından alınabilmektedir.

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır? 3

Zehirli guatr için kullanılan ilaçları almadan önce içerisinde iyot  olup olmadığına iyice bakılmalıdır. Zehirli guatr sigara içilmesi durumunda tedavi öncesinde ve sonrasında komplikasyonlar oluşturmaktadır. Gözlerin büyümesine ve kızarmasına neden olan sigara kişinin olumsuz sonuçlar almasına sebebiyet vermektedir. Alınan ilaçlar yan etkiler verebilmektedir. Öksürük kaşıntı ve alerji gibi durumlar çıktığında doktora söylenmesi gereklidir.

Aşırı yorgunluk, uyku depresyon gibi durumlarda ilaç tedavisinde meydana gelmektedir. Emziren annelerde bu hastalık meydana geldiği andan itibaren bebeğini emzirmeyi kesmesi önerilmektedir. Çünkü ilaçların yan etkileri bebeğin sağlığını bozmaktadır. Tedavi esnasında grip veya üst solunum yolu ilaçları alınmamalıdır. Çünkü kalp ritmini bozduğu  bilinmektedir.

Kafeinli içeceklerin içilmemesi gerekir. Çünkü kalp çalışmasını bozduğu için kötü sonuçlar vermektedir. Sağlıklı beslenilmesi C ve E vitamini bulunduran gıdaların gün içerisinde alınarak zehirli guatrın iyileştirilmesini  sağlamaktadır.

Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır?

Hastalarda zehirli guatr anlaşılması belirli belirtiler verildiği için kolayca anlaşılmaktadır. Tiroit hormonlarının T3 ve T4 yüksek, TSH ise düşük olmaktadır ve anti tipo ve antitg antikorlarının yükselmesi ile anlaşılmaktadır.

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır? 4

Bunların kesinleşmesi için TSH reseptör antikoru isteyerek doktor hastaların büyük kısmında sonuç pozitif olarak çıkmaktadır. Zehirli guatrın diğer türlerinden ayrılabilmesi için TSH reseptör antikoru bu yüzden istenmektedir. Bazı kişilerde yalancı nodül gözlemlenmektedir. Hasta  kişilerde genellikle; kalp çarpıntısı, ellerde titreme, avuçların sürekli olarak terlemesi olmaktadır. Kişilerin ani ve hızlı bir şekilde zayıflaması meydana gelmektedir.

Ev içerisinde ve dışarıdaki hayatta aşırı yorgunluk halsizlik sosyal hayatı idame ettirememe gibi olguların oluşması olmaktadır. Ayrıca bayanlarda adet düzensizliği buna ilaveten sürekli sinirlenme öfke hali oluşturmaktadır. Saçların zayıflaması, dökülmesi ciltte soluk renklilik oluşturmaktadır. Kalbin hızlı tiroit hormonları ile olduğu için  fazla salgılanması  taşikardi ve aritmi gibi olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.

Çarpıntı halinde kendini gösteren bu olay genelde psikolojik olarak da hastalarda oluşmaktadır. Bu hastalar antidepresan veya ritim düzenleyici ilaçlar kullanmasına rağmen sorunlar geçmemektedir. Tiroit hastalarına uygulanan tedavi başladıkları anda kalp ritmi hızla düzelmekte ve bu şikâyetler ortadan kalkmaktadır. Zehirli guatr hastaları fazla çalışan metabolizmaya bağlı olarak meydana gelen sık sık terlemeler yapmaktadır.

Aynı zamanda tiroit hormonunun aşırı salgılanmasında kişiyi sıcak basmaları olmaktadır. Ayrıca ellerde oluşan titremeler kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalar zehirli guatr oluştuğu andan itibaren kilo vermeye başlayarak zayıflık problemi oluşmaktadır.

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır? 5

Gün içerisinde fazla gıda tüketmelerini rağmen kilo almadıkları gözlemlenmiştir. Tiroit hormon seviyelerinin artması hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek öfke ve sinir nöbetleri ne yol açmaktadır. Kişinin saçlarını dökerek kellik oluşturabilmektedir. Sürekli yorgunluk hali kas kramplarında oluşmasına neden olmaktadır. Gözlerde oluşan farklılıklar ortaya çıkarak dışa doğru büyümesi görülür.

Ayrıca gözlerin içerisinde kızarmalar göz kapaklarında şişme  risk faktörü oluşturmaktadır. Gün içerisinde yemeklerden önce veya sonralarında midede oluşan bulantılar ve kusmalar gözlemlenmiştir. Bayanların en kötü ıstırabı olan adet düzensizlikleri oluştuğu andan itibaren kadın doğum uzmanına  gitmeleri gerekir. Zehirli guatr oluşup oluşmadığına bakılmalıdır.

Ayrıca ailesinde guatr hastalıkları oluşan kişiler yılda bir kere dahi olsa hastaneye gidip gerekli kan testlerini yaptırmaları gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, spor yapmak  2 veya 3 litre su içmek her insanın yapması gereken altın kurallar olduğu bilinmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zehirli-guatr-neden-olur-tedavisi-ve-ameliyati-nedir-zehirli-guatr-nasil-anlasilir/