Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır

Doğal ürünlere yönelimin arttığı içince bulunduğumuz zamanlarda en çok dikkat çeken ve aslında hiçbir zaman gündemden düşmemiş olan zencefil ile neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Ballı zencefil yapabilir ve zencefil bal karışımı sayesinde virütik ve bakteriyel enfeksiyonların etkilerinden  sıyrılabilirsiniz. Bunun yanında zencefil bal limon karıştırıp aromatik bir ilaç elde edebilirsiniz. Bu yazımız Zencefilli bal karışımı nasıl hazırlanır özelinde, genel olarak zencefille neler yapabileceğini ve zencefilin faydalarını anlatmaktadır.

Zencefil Nedir?

Zencefil Güney Asya’da yetişen tropik bir çalı bitkisidir. Köklerinden ve bitkisinden faydalanılabilmesi mümkündür. Aromatik ve acı bir bitki olmasının yanı sıra ciddi miktarda antiflamatuar ve antioksidan barındırır. Ayrıca bitkiler içerisinde en yüksek miktarlarda mineral içeren türlerdendir. Boğumlu açık kahve renkte kökleri bulunur. Ve toz zencefil bu köklerin kurutulup ezilmesinden elde edilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil hemen her akut mikrobik hastalık üzerinde etkilidir. Mide bağırsak hastalıklarından, üst solunum yolları enfeksiyonlarına kadar çok geniş spektrumlu bir antiviral ve antibiyotik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte sindirim sistemini ve dolaşım sistemini düzenler. Kan sekeri ve tansiyonu dengeler.

Harici etkileri sınırlı olan zencefil çoğunlukla ağızdan alınır ve tüm sistem üzerinde pek çok olumlu etkisinden bahsetmek mümkündür. Özellikle sindirim sistemi problemleri olanların sorunlarının giderilmesinde oldukça etkili bir üründür ve düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. Yiyeceklerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

En önemli özelliği ise, ağrı ve öksürük kesici özelliğidir. Ballı zencefil öksürük ve soğuk algınlığı üzerinde ciddi biçimde etkilidir. Zencefil bal karışımı veya zencefil bal limon karışımını sıcak biçimde tüketerek öksürük ve boğaz ağrılarını dindirmek mümkündür.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Zencefil, yemeklerde baharat olarak kullanılabileceği gibi içecek olarak da tüketilebilmektedir. Yemeklere toz zencefil veya taze zencefil atabileceğimiz gibi, kök zencefili de rendeleyebilir veya doğrayabiliriz.

Zencefilin Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Zencefilin tüketim miktarları ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte, bitkinin direkt olarak tüketilmesi uygun değildir. Toz zencefilin baharat veya çay olarak günde 1 tatlı kaşığı kadar kullanılması, kök zencefilden yapılacak çayın ise günde en fazla 3 bardak tüketilmesi uygundur. Tüm bitki çaylarında limit yaklaşık bu kadardır ve aşılmaması önerilir.

Zencefil her yaştan bireyin kullanmasına uygun bir besindir. Ancak hamilelik durumunda tüm olumlu özelliklerine rağmen dikkatli kullanılması önerilmektedir. Çocuklarımıza hastalanmaları durumunda ballı zencefil hazırlayabilir, öksürük şurupları yerine  zencefil bal karışımı ile öksürüklerini dindirmeyi tercih edebiliriz. Ayrıca zencefil bal limon ile hazırlayacağımız sıcak veya soğuk içecekler büyük küçük herkesin keyifle tüketeceği içecekler olacaktır. Pekiyi Zencefilli bal karışımı nasıl hazırlanır?

Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır 1

Ballı zencefil birkaç şekilde hazırlanabilmektedir. Sıcak olarak demlenen zencefil bal karışımı yapılabileceği gibi, zencefil bal limon soğuk da servis edilebilir ve iyi bir yaz içeceği olabilir. Zencefilli bal karışımı nasıl hazırlanır dediğimizde aslında zencefil çayı tarifine bal ekleme yöntemi üzerinde bahis sürdürmüş oluruz. Zencefil çayı toz zencefil veya kök zencefille yapılabilir.

Cezvede kaynakta olan suyun içerisinde bir kök soyulmuş zencefil kökünü doğrayabilir veya rendeleyebiliriz. Birkaç dakika kaynadıktan sonra altını kısar ve demleriz. Tercihe göre soğuk veya sıcak servis edilebilir. Anı işlem kök zencefil yerine toz zencefille de yapılabilir. Sıcak suya bir çay kaşığı zencefil eklemek yeterli olacaktır. Aksi halde acı bir karışım elde edilir.

Her iki durumda da bir Çorba kaşığı bal karışıma eklenebilir. Ballı karışımın sıcak tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zencefil-bal-karisimi-nasil-yapilir/