Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Kış aylarının korkulu rüyası olan soğuk algınlığı, üst solunum yolları rahatsızlıkları, öksürük, grip, nezle, burun akıntısı, halsizlik, kırgınlık gibi şikayetler havalar soğumaya başlar başlamaz sökün eder. Bu tür rahatsızlıklar varsa, bu rahatsızlıkların çaresi de vardır elbette. Doğanın kucağında yetişen çeşit çeşit bitki ve baharat ne güne duruyor sanıyorsunuz?

Hepsinin içeriğinde ayrı ayrı vitamin, mineral, hastalıkları önleyici ve oluşan hastalıkları iyi edici formüller var. Bu formüllerden ve içerikten faydalanmanın en doğru yolu da bu faydalı bitkileri çay yaparak demleyip içmek. Kış aylarının en bilinen ve yaygın bçimde kullanılan bitki ve baharatlarından birisi de zencefildir. Yakıcı ve terletici etkisi olan zencefil, vücudu ısıtarak, metabolizmayı ateşleyerek ve bağışıklığı kuvvetlendirerek adeta bünyeye kalkan olur. Sıcacık demlenmiş bir fincan zencefil çayı hem kendinizi iyi hissettirir, hem de sizi hastalanmadan önce korur ve güçlü kılar. Peki zencefil çayı nasıl hazırlanır, nasıl içilir, zencefil çayı nasıl demlenir diyorsanız gelin zencefil çayı demleyelim. Limon ve balla tatlandırılmış nefis bir zencefil çayı için bakın nelere ihtiyacımız var.

Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil çayınızı toz zencefil olarak da taze zencefil olarak da demleyebilirsiniz. Peki taze zencefil çayı nasıl yapılır bir bakalım. Eğer taze zencefil kullanacaksanız, 1 fincan zencefil çayı için 20 gram kadar taze zencefil yeterli olur. Taze zencefili çay olarak demlemeden önce güzelce yıkayıp kabuklarını soyun. İsterseniz taze zencefili rendeleyin isterseniz de küçük parçalara ayırın. Kaynayan suya taze zencefili ilave edin ve ocağın altını kapatarak çayın yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. 10 dakikalık süreyi aşmamaya çalışın; zira süreyi aştığınızda zencefil çayınız acı olacaktır. Zencefil çayını içmeden evvel limon dilimi ve biraz balla tatlandırabilirsiniz.

Zencefil Çayı Tarifi

Çayınızı toz zencefille yapacaksanız, miktarı doğru ayarlamanız gerekir. Miktar fazla olursa, çayın tadı da acı olabilir. 1 fincan zencefil çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya yarım çay kaşığı ölçüsünde toz zencefil kullanın. Kaynattığınız suyun içine toz zencefili ilave ederek karıştırın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlediğiniz zencefil çayını bal ve limon ilavesiyle tatlandırarak içebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zencefil-cayi-nasil-yapilir/