Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil, Asya kökenli bir bitki olmasına karşın tüm dünyada etkin biçimde kullanılan bir şifa bitkisidir. Ve pek çok sorun üzerinde ciddi etkileri vardır. Ancak zencefil çayı neye iyi gelir sorusunun karşılığında sihirli değnek etkisi beklemek elbette doğru değildir. Doğal kürlerin etkilerini göstermesi aylar sürebilir. Ancak Zencefilin bazı etkileri anlık etki gösterir niteliktedir. Örneğin soğuk algınlıkları üzerinde etkileri oldukça ileri düzeyde olan zencefilin, mide ve bağırsak üzerindeki etkileri de anlık olabilmektedir. Ancak tüm doğal ürünlerde olduğu gibi antioksidan etkilerin ortaya çıkması uzun zaman alabilecektir.  Zencefil güçlü bir antioksidan ve antiflamatuardır. Bunun yanında antiseptik etikleri de olmasından dolayı. Akut enfeksiyonlar üzerinde doğrudan etkileri söz konusudur. Bunların başında boğaz iltihapları ve soğuk algınlıkları gelmektedir.

Ancak zencefilin uzun vadeli etkileri çok daha önemlidir. Örneğin zencefilin kilo kontrolü, diyabet ve kolesterol üzerindeki olumlu etkilerinin yanında pek çok kanser tipine karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Asya’da ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılan zencefilli çay düzenli olarak mutlaka tüketilir ve Asya toplumlarında yaşam standartları, batıya göre oldukça geride olmasına karşın ortalama ömür daha fazladır. Uzmanlar bu durumu tüketilen antioksidan miktarına bağlamaktadır ki, zencefil iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Zencefil ayrıca bir mineral deposudur. Özellikle kök zencefilin içerisinde ihtiyaç duyduğumuz hemen her mineral mevcuttur. Sadece zencefil tüketerek, doğada neredeyse hiçbir yerde kolay kolay bulunmayan selenyum mineraline dahi ulaşabiliriz. Üstelik zencefil hoş kokulu bir baharattır ve neredeyse her yemekte kullanılabildiği gibi,  zencefilli çay biçiminde de tüketilebilir.

Zencefil neye iyi gelir sorunun cevabı olarak ise onlarca maddelik bir liste elde etmek mümkündür.

 • Zencefil kolesterolü düşürür
 • Tansiyonu dengeler
 • Kan şekerini düşürür
 • Kalbi korur
 • Antiseptiktir mide ve bağırsak bakterilerine karşı etkilidir
 • Bulantı ve kusmaya iyi gelir
 • Antimikrobiyaldir her mikrop ve bakteri ile etkin biçimde savaşır
 • Başta bademcik iltihapları olmak üzere, tüm üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde etkilidir.
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Antioksidandır
 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller
 • Zencefilin daha saymadığımız pek çok etkisi vardır ve tüketilmesi şiddetle önerilmektedir. Zencefil pek çok biçimde tüketilebilmektedir. Kökünden veya taze bitkiden yemeklere karıştırabileceğiniz gibi, yine kökünden veya tozundan çay yapabilmeniz de mümkündür. Zencefilli çay yapmak, herhangi bir sıcak içeceğe zencefil eklemek yoluyla olabildiği gibi, kök zencefillerin kaynatılmasından da elde edilebilmektedir. Zencefilin faydaları, zencefil çayı neye iyi gelir sorusuna da verilmiş cevap olarak kabul edilebilir.

  Özellikle iş yaşantısında tükettiğimiz kimyasal içerikli çaylar yerine düzenli olarak zencefil çayı tüketmek çok daha doğru bir yöntem olarak kabul edilebilir. Zira tüm antioksidan etiklerinden faydalanırken içecek ihtiyacımızı da gidermiş oluruz. Tabii hangi bitki çayı olursa olsun, şeker atmadan tüketmeli ve günde 3 bardağı geçmemeliyiz. Özellikle zencefil aşırı tüketildiğinde zararlı yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

  Zencefilin faydaları, görüldüğü gibi oldukça fazladır ve yan etkileri yok denecek kadar az olmasından dolayı güvenle tüketilebilmektedir. Bu noktada zencefil çayı neye iyi gelir sorusunu da cevaplamış olduk. Pekiyi zencefilli çay nasıl yapılır?

  Zencefil Çayının Faydaları 1

  Zencefil Çayı Yapımı

  Zencefilli çay toz veya kök zencefille yapılabilir. Öncelikle bir küçük kök zencefili iyice yıkayıp, kabuklarından arındırırız. Kaynamakta olan cezvede ki suya rendeleyip veya doğradıktan sonra koyar ve çok az kaynatırız. 5 dakika kadar bekledikten sonra çayımız hazır hale gelecektir. Kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil ekleyerek de zencefilli çay hazırlayabilirsiniz. Bu noktada tercih size ait olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zencefil-cayinin-faydalari/