Zencefil Faydaları

Zencefil Faydaları
Kakule, zerdeçal ve havlıcan ile aynı familyadan gelen zencefil, uzak doğu, Asya, Arap ve Hint mutfaklarında yemeklere tat ve aroma katmak için kullanılan bir bitki olmasının yanı sıra; aynı zamanda soğuk algınlığı ve sindirim sorunları, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık gibi çeşitli sağlık problemlerine de iyi gelen şifa verici özellikleriyle çok rağbet gören, egzotik ve aroması güçlü bir bitki ve baharattır. Zencefil aynı zamanda ishal, artrit ve bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında kremler, sabunlar, kozmetik ürünler ve hatta içeceklerin içinde bile zencefil rayihasına rastlamak mümkün. Zencefil toz olarak tüketildiği gibi, yağ, sıvı ve kurutulmuş bitki olarak da kullanılabilir.

Zencefil Tam Bir Şifa Deposudur…

Kokusu ve keskin aromasıyla iştah merkezini ve sindirim salgılarını uyaran zencefil, yemek yeme isteği üzerinde olumlu etkiler yapar. Antiseptik özelliğiyle kanın temiz kalmasını sağlayan zencefil; mide bulantısını giderir, öksürüğe iyi gelir ve balgam söktürür, mide ağrıları ve hazımsızlığa iyi gelir, bağırsaklarda biriken gazların atımını kolaylaştırır, kanı sulandırarak kalbin yükünü hafifletir, vücut ısısını ve terlemeyi arttırır, antioksidan özellikleriyle vücudu arındırır ve dinçlik verir, romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar, baş ağrısını giderir, rahat bir uyku sağlar, kandaki kolesterol düzeyini düşürür ve yemeklere egzotik bir tat katar.

Zencefil Besin Değeri Yönünden Oldukça Zengindir…

Zencefilin Besin Değerlerine baktığımızda, aşağı yukarı 1 tatlı kaşığına karşılık gelen 5 gram zencefilde 17 kalori bulunur.

Bunun dışında (yine 5 gram zencefilde) 3.6 gram karbonhidrat, 0.5 gram protein, 0.3 gram yağ, 1.6 gram sodyum, 67.1 gram potasyum, 5.8 gram kalsiyum, 7.4 gram A vitamini ve 0.6 gram demir bulunur. Zencefil bitkisi hiç kolesterol içermez.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

 • Taze zencefili dilimleyerek çayınızın içine atabilirsiniz. Toz haldeki zencefili balla karıştırarak yutabilirsiniz. Çayınıza zencefil ve balı birlikte karıştırarak içebilirsiniz, yahut sadece toz olarak 1 gram zencefil yutabilirsiniz. En keyifli yöntemlerden birisi de tatlı, kek ve pastalara zencefilkarıştırmaktır. Taze zencefili küçük küçük doğrayarak ya da rendeleyerek, oldukça leziz yemek, pasta, kek, kurabiye türü hamur işlerinde kullanabilirsiniz.
 • Zencefil-Faydaları1

 • Zencefil son derece faydalı bir baharat  olsa da 2 yaşından küçük çocuklara kesinlikle yedirilmemelidir.
 • Yolculuk esnasında taşıt tutmasına bağlı mide bulantısı şikayetiniz varsa, yolculuktan yarım saat evvel alacağınız 1 gram zencefil mide bulantısını önleyecektir.
 • Ameliyattan çıkan hastalarda narkoz etkisini hafifleten ve narkozdan çabuk çıkılmasını sağlayan zencefil, 0.5 ila 2 gram arası ölçülerde 100 ml. suya karıştırılarak infüzyon yapıldığında, sağlıklı ve duru bir ayılma sağlar.
 • Hamile kadınların her gün alacağı 1 gram toz zencefil, gebelik bulantılarını keser.
 • İçine biraz bal ve dilimlenmiş iki parça taze zencefil attığınız 1 fincan çay, soğuk algınlıklarında son derece faydalı bir çözüm olacaktır.
 • Zencefilin romatizmal hastalıklara çok iyi gelmesi, bu yöndeki kullanım sıklığını arttırmıştır.

 • Zencefil Çayının Faydaları
  Osteoartrit ağrılarını azaltmak ve kansere karşı koruyucu kalkan oluşturmak gibi faydaları da olduğu iddia edilen zencefil; dünyadaki pek çok ülke halkları tarafından mide bulantısı başta olmak üzere mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları ve kalp sağlığını koruma gibi konularda ilk akla gelen şifalılardandır.

  Tıpkı aynı aileden geldiği zerdeçal gibi zencefil de, sindirim enzimlerini tetikler ve hazmı kolaylaştırır. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde kemik sağlığını korur, zayıf kaslara kuvvet verir, konsantrasyonu arttırır ve böbrek sağlığı üzerinde olumlu tesirler yapar. Kan incelten özelliği sayesinde aspirin etkisi yapar; ama aspirin gibi mide dokusuna zarar vermez.

  Gebelikte yaşanan sabah bulantılarında, deniz tutması vakalarında, kemoterapi sonrası bulantılarda hekimler tarafından da tavsiye edilen bir bitkidir zencefil

  Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
  Taze zencefilin kabuklarını soyun, ince dilimler halinde dilimleyin. Yapısı lifli olduğundan liflere paralel kesmeniz daha doğru olacaktır. Su kaynatın. Her bir bardak için 4-5 dilim taze zencefil  pay edin. 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Arzuya göre sade, arzuya göre ise bal ve limon ilavesiyle tüketin.

  Artan taze zencefili folyoya sararak buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

  Zencefil-Faydaları_Çayı

  Zencefilin Yan Etkisi Var mı?
  Uygun dozlarda alınan zencefilin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yüksek miktarda tüketilirse, midede ekşime, yanma, tahriş gibi etkiler gösterebilir. Kanı sulandırma etkisi olduğundan, kan sulandırıcı yahut pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla birlikte alınan aşırı doz zencefil zararlı olabilmektedir. Yüksek dozda alınan zencefil, kalpte ritm bozukluğu (aritmi), deride döküntü ve depresif etkiler de yapabilmektedir. Safra problemi yaşayan kişiler, safra arttırıcı özelliği olan zencefili tüketirken de dikkatli olmalılar. Zencefilin kan sulandırma özelliği, cerrahi operasyonlar öncesinde de sakıncalıdır. Ameliyattan en az 3-4 gün önce zencefil kullanımı sonlandırılmalıdır.

  Zencefil Bal Limon
  Zencefil, bal ve limon gibi iki harika besinle birleşince son derece faydalı hale gelen bir iksire dönüşür. Küçük bir kavanoz balın içine 3 tatlı kaşığı toz zencefil ve yarım limonun suyunu ekleyerek hazırlanacak karışım, sabah ve akşam birer tatlı kaşığı yenirse, inatçı öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Özellikle soğuk kış aylarında her evde toz ve taze zencefil bulunmalıdır.

  Zencefil-Faydaları2

  Zencefil öylesine faydalı bir bitki ki Alman bir uzman bu kendine has kokusu olan bitki için şöyle demiştir: “Bir kızım olsaydı adını mutlaka zencefilkoyardım.”

  Zencefilin Tarihi
  Çin’de milattan 500 yıl evvel bitkileri anlatan bir kitapta zencefilden bahsedilmesi, bu bitkinin Çin’de yüzyıllardır kullanıldığının belirgin kanıtıdır. Geleneksel tıpta kullanılan zencefilin, modern tıptaki yeri de yadsınamaz ölçüde büyüktür.

  Hindistan’da da zencefil kullanımı 2000 yıl öncesine dayanır. Bilhassa taze zencefil soğuk algınlığı, astım, öksürük, bulantı, bağırsak kolikleri, çarpıntı, romatizmal rahatsızlıklar ve hazımsızlık başta olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarında tedavi amaçlı

  kullanılmıştır. Hint halkı balla karıştırılmış zencefil çayını öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerinde sıkça kullanırmış. Bu alışkanlık pek çok toplumda günümüzde de devam etmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zencefil-faydalari/