Zerdeçal Faydaları

Zerdeçal Nedir?
Zerdeçap, Zerdeçöp, Hindsafranı, Curcuma longa, Kurkuma, Turmeric, Curcuma adlarıyla da bilinen Zerdeçal’in bir başka adı da Hint safranıdır.   Zencefilgiller familyasından boyuna yükselen, çok yıllık bir bitkidir.

Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri altın sarısıdır. Anavatanı Çin, Pakistan ve  Doğu Hindistan olan Zerdeçal, Türkiye’de yetiştirilmez. Köri baharatının temel maddelerinden olan zerdeçal çoğu Asya ülkesinde baharat olmasının ötesinde ilaç olarak da kullanılıyor.

Keskin bir aroması olan zerdeçal, turşularda, füme yiyeceklerde, zerde ve keklerde, yumurtalı yemeklerde, bazı çorbalarda, safranın kullanıldığı tüm yiyecek ve karışımlarda, makarna, patates, sebze soslarında tereyağ ile birlikte eritilerek kullanılan zerdeçal; ipekli kumaşların ve derilerin boyanması işleminde ve kına yakma işleminde renklendirici olarak da kullanılan bir baharattır.  

Zerdeçal Faydaları
Antioksidan etkisi olan zerdeçal , kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engeller. Özellikle de cilt, göğüs ve kolon kanserine karşı koruyucu özellikleri olduğu söylenen zerdeçalın ek olarak sinirleri uyarma, mideyi kuvvetlendirme, nekahat devresini kısaltma, iltihap giderme, gaz ve idrar söktürme, verem, soğuk algınlığı ve astımı iyileştirme, hazmı kolaylaştırma, vücutta biriken zararlı madde, toksin ve zehirleri atma, deri rahatsızlıklarını ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etme gibi sayısız faydaları vardır. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı  da oldukça etkili olan zerdeçal, karaciğeri güçlendiren ve kolesterolü azaltan özellikleri ile de öne çıkar.

Zerdeçal-Faydaları1

Zerdaçalin Anti-İltihapsal Yararları: Zerdeçalın iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Eklemlerdeki iltihaplanmaları iyileştirerek, artrit ağrılarını iyileştirdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda zerdeçalde, iltihap ve ağrıya sebep olan bir enzim olduğu saptanmıştır.

Zerdaçalin Anti Bakteriyel Yararları: Zerdeçalin içindeki uçucu yağlar, haricen kullanıldığında deri üzerindeki yaralanmalarda iyileştirici etki sağlar.

Zerdaçalin Kanser Üzerindeki Yararları: Bazı onkologlar, zerdeçalın, kanserle savaşmada en etkili silahlardan birisi olduğuna dikkat çekiyor. Tümörleri öldürdüğü söylenen zerdeçalden günde 2-3 çorba kaşığı kadar tüketmek kanseri önlemede oldukça faydalı. Ancak uzmanlar, zerdeçalın İran, Hindistan ve Uzakdoğu menşeli olduğunu, Türkiye’de yalnızca Safranbolu’da yetiştiğini, zerdeçal alırken hakiki mi, sahte mi olup olmadığına çok dikkat edilmesi gerektiğini özellikle vurguluyorlar ve cilt, göğüs, prostat ve kolon kanserinde özellikle etkili olduğu, tümörlü hücrelerin büyümesini  engelleyen bir yapıda olduğunu belirtiliyorlar.

Zerdeçal-Faydaları2

Curcumin, yani zerdeçalın, kanserli hücreleri 24 saat içinde öldürdüğü söyleniyor.

Ayrıca zerdeçalın mide-bağırsak sistemi kanserlerinde hem koruyucu hem de tedavi edici olarak uygulanmasının faydalı olacağı vurgulanmaktadır.

Zerdeçalın, bilinen en ölümcül kanser türü olan pankreas kanseri üzerinde de oldukça etkili olabileceğini gösteren klinik çalışmalar var.Zerdeçalın özellikle de kemoterapi ajanının etkisini arttırdığı gerçeği ise oldukça umut verici.

Zerdaçalin Sindirim Sistemine Yararı: Zerdeçal, sürü sepet faydasının yanı sıra sindirim sistemi üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahiptir. Safra kesesine sayısız faydalar sağlayanzerdeçal, şişkinlik ve gaz problemini de giderir. Bir tatlı kaşığı toz zerdeçal ile, sindirim sistemi sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.

Zerdeçal-Faydaları3

Zerdeçal Nasıl Kullanılır
Zerdeçal yemeklerde baharat olarak kullanıldığı gibi, balla karıştırılarak tüketilebilir, kapsül halinde 1-2 adet alınabilir, çay şeklinde içilebilir. Özellikle çorbalarda, et yemeklerinde, pilav ve sebze yemeklerine son derece yakışan zerdeçalı, hem tat verici bir çeşni, hem de iştah açıcı bir baharat olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zerdecal-faydalari/