Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Yavaş çalışan tiroid hormonu dengesini sağlamak için zerdeçal önerilmektedir, portakal rengine sahip olan zerdeçal son yıllarda yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalarını  iyileştirdiğine dair çeşitli fikirler İleri sürülmektedir. Zerdeçal aynı zamanda kansere karşı bir koruyucu bitkisel destek olarak da görülmektedir. Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın iltihap kurutucu özelliği en öne çıkan özelliğidir. Romatizma hastaları için de zerdeçal son derece faydalı bir bitkidir. Karaciğeri aşırı derecede yağlanmış olan insanların da zerdeçal tüketmesi faydalı olabilir. içeriğinde kürkümin maddesi bulunan zerdeçal, bilim ve teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bitkiler arasında yapılan araştırmalarda bitki içeriklerinin en ince detayına kadar neler içerdiğinin ortaya çıkarılması ile birlikte nimet olarak keşfedilen bir bitkidir. Zerdeçal bitkisi içerisinde yoğun olarak bulunan Bu maddenin kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu sık sık dile getiriliyor.

Zerdeçal kilo vermek isteyip diyette başlayan ve egzersiz yapan insanların safra kesesinde  birikmeye başlayan muhtemel çamurlaşma ya da kristalleşme gibi durumların giderilmesi için de önerilmektedir. Zerdeçalın bağırsakları daha hızlı çalıştırdığı düşünülmektedir. Özellikle gaz şikayeti olanlar aç karna bir çay kaşığı zerdeçal tüketirlerse gaz şikayetinden kurtulabilirler. Zerdeçal bitkisinin korkutucu bir hastalık olan Alzheimer hastalığına iyi geldiğinin söylenmesi son zamanlarda Alzheimer hastası olma potansiyeli yüksek olan insanları sevindirmiştir.

Bu hastalığa yakalanmadan önce zerdeçalın bu özelliğinin bilinmesi ve zerdeçalın kullanılması hastalığın oluşmasını engelleyebilir. Kalın bağırsak poliplerine karşı yine zerdeçal bitkisi önerilmektedir. Son zamanlarda bitkiler aleminin mercek altına alınması ve araştırmaların gittikçe derinleştirilmesi bitkilerin gizli olan çok önemli yararlarını ortaya çıkarıyor. Örneğin Hindistan’da çok tüketilen zerdeçal bitkisinin bu coğrafyada Alzheimer oranının neredeyse sıfır olması ile ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Birçok bitki gibi zerdeçal bitkisi de güçlü bir antioksidan etki göstermektedir. Özellikle bu etkisi de göz ardı edilmemelidir. Zerdeçal bitkisi solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede son derece etkili bir bitki olarak lanse ediliyor. Bitkiler alemindeki bu yeni keşifler kimyasal bileşikleri fazlaca barındıran ilaçlara alternatif  bitkisel destekler ve ilaçlar doğuruyor.

Zerdecal Nasil Kullanilir

 • Doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Kesiklerin ve yanıkların dezenfekte edilmesinde faydalı olabilir.
 • Doğal ağrı kesicidir.
 • Kilo yönetimine yardımcı olabilir.
 • Bazı kişiler zerdeçalı ağrılar, mantar hastalığı, göz enfeksiyonları, iltihaplı cilt problemleri, ağız içi ağrıları ve enfeksiyon kapmış yaralar için cilde uygulamaktadır.
 • Karnabahar ile birleştiğinde prostat kanserini önleyebileceği ve halihazırdaki prostat kanserinin gelişimini durdurabileceği düşünülmektedir.
 • Artrit, mide ekşimesi, mide ağrısı, ishal, bağırsaklardaki gaz, mide şişkinliği, iştah kaybı, karaciğer problemleri ve sarılık için kullanılmaktadır.
 • Zerdeçal ayrıca baş ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları, cüzzam, ateş, regl problemleri, kanser, depresyon, Alzheimer rahatsızlığı, ödem ve böbrek problemleri için de kullanılmaktadır.
 • Bazı araştırmalar 4 hafta boyunca her gün zerdeçal tüketmenin mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini söylemektedir.

Zerdecalin Faydalari Nelerdir

Zerdeçal nasıl tüketilir: Zerdeçal Çayı tüketmek son derece yararlıdır tadı çok da güzel olmasa bile içine Biraz bal karıştırarak Zerdeçal çayı içilebilir. Bunun dışında rengi son derece güzel olan zerdeçal bitkisinin özellikle çorbalarda diğer baharatlarla birlikte kullanılması en iyi ve etkili yöntem olarak düşünülebilir.

 • Hint yemeklerinin çoğunda (körinin ana bileşeni olduğu için) zerdeçalı kullanabilirsiniz.
 • Türlü gibi sebze yemeklerinde ve sulu et yemeklerinde kullanabilirsiniz.
 • Safranlı yemek tariflerinde safran yerine kullanabilirsiniz.
 • Evde peynir veya sürmelik yağ hazırlıyorsanız renk vermek için kullanabilirsiniz.
 • Sebze ya da balık çorbasına bir tutam atabilirsiniz.

Zerdeçalı yemeklerde kullanırken;

 • Güçlü bir baharat olduğu için yemeğe azar azar katın ve tadını kontrol edin.
 • Koyu sarıdan parlak sarıya kadar farklı renklerde zerdeçal bulabilirsiniz.
 • Çıkarması zor bir sarı rengi olduğu için zerdeçallı parmaklarınızı üzerinize sürmekten kaçının.
 • Hardal tadı vermek isterseniz kullanacağınız (örneğin bir çay kaşığı) hardal kadar zerdeçal kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zerdecal-nasil-kullanilir/