Zerdeçal Nasıl Tüketilir

Konu İçindeki Başlıklar

Zerdeçal, zencefilgillerden bir tür baharat olarak, tüm Güney Asya ve Ortadoğu mutfaklarında tüketilen bir maddedir. Tadı, safran ve köri ile çok benzer olduğu için bu baharatların yerine kullanılabilir, hatta Anadolu’da bunların yerine direkt olarak bu baharat kullanılır. Buradan hareketle zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır, sorusu da cevabını bulmaktadır. Zerdaçalı, safranlı ve körili tüm yemeklerde kullanabileceğiniz gibi, et ve sebze yemeklerinin bütününde kullanılabilmektedir.  Tabii tüm doğal ürünlerde olduğu gibi zerdeçal faydaları da hatırı sayılır ölçüdedir. Bu noktada soru zerdeçal nasıl kullanılır sorusundan ziyade zerdeçal nelere iyi gelir olabilecektir. Tabii genel olarak bakıldığında zerdeçal nasıl tüketilmeli sorusunun cevapları elbette geleneksel olarak verilebilmektedir. Örneğin zerdeçal meyve veya sebze gibi tüketilmez, baharat olarak kullanılması gerekir.  Ülkemizde ıslahlı olarak da yetiştirilen zerdeçal fiyatı ise oldukça makul seviyededir. Bu yazımızda genel olarak zerdeçal ile ilgili bilgiler vereceğiz ve zerdeçal nerelerde kullanılır sorusuna cevaplar vereceğiz.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zencefille aynı aileden gelen, daha yoğun kokulu ve kullanım alanı daha geniş bir çeşit kök bitkidir. Esas olarak güney asyada tüketilmesi söz konusu olmakla birlikte, Anadolu’dan Çin’e kadar her coğrafyada tüketilir. Hoş bir kokusu vardır ve ağır yemeklerin kokusunu bastırmak için birebir ürün olarak kabul edilir.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal, zencefille hemen hemen aynı bileşiklere sahiptir. Faydaları da bu doğrultuda hemen hemen aynıdır. Oldukça geniş bir endikasyon ağı vardır, pek çok probleme karşı etkili bir savunma besini olarak tüketilir. Binlerce yıldır şifa bitkisi olarak kullanılan zerdeçal özellikle kış aylarında çaylara ve çorbalara katılabilmektedir.

Zerdeçal faydaları listelenecek olursa,

 • Doğal bir Ağrı kesicidir
 • Antioksidandır
 • Antiseptiktir
 • Beyin fonksiyonlarını hızlandırır
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Hazmı kolaylaştırır
 • Mide bulantısını dindirir
 • Tüm dahili enfeksiyonlara iyi gelir
 • Kanser üzerinde olumlu etkiler vardır
 • Ülsere iyi gelir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Şeklinde bir sonuç ortaya çıkacaktır.

  Değindiğimiz gibi, zerdeçal baharat kullanılması uygun bir üründür.Tabii zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır dendiğinde ise çok geniş bir kullanım alanı ortaya çıkar. Zira belli bir yemek içerisinde kullanılma zorunluluğu yoktur. Beğeniye göre herhangi bir yemek içerisinde kullanılabilir. Bu noktada yemeği tüketenlerin baharatı sevip sevmemesi önemlidir. Sahanda yumurtadan, balık çorbasına kadar pek çok yemekte kullanılabilir ve özellikle kokulu gıdaların ağır kokularını dindirmek için son derece etkili bir üründür.

  Zerdeçal Nasıl Tüketilir 1

  Tabii kimilerimiz zerdeçal faydaları nedeniyle bu ürünü kullanmaya başlar, zerdeçal nasıl kullanılır sorusunu sorar ve bir kez kullandıktan sonra bağımlısı oluruz. Pek çok farklı zerdeçal nasıl tüketilmeli cevabı olsa da, hemen her türünde alınan sonuç aynıdır. Zerdeçal, iyi bir baharattır.

  Piyasada kapalı ambalajlarda toz halinde veya kök halinde satılan zerdeçallar mevcuttur. Tabii zerdeçal fiyatı, bu türlerin hangisini alacağınıza ve elbette miktarına göre değişiklik gösterir. Satın aldığınız forma bağlı olarak zerdeçal nerelerde kullanılır sorusunun cevabı değişmez. İster toz, ister kök halinde alın, şifa çaylarına katık ve yemeklere baharat formu dışında zerdeçalın bir tüketim alanı bulunmamaktadır.

  Tabii tüm baharatlarda olduğu gibi aşırı tüketimi acı lezzet ve ağır bir tada neden olacağından, ne için kullanılırsa kullanılsın, az miktarlarda tüketilmelidir. Oldukça yoğun  Aromatik yapıya sahip bitki, az bir miktarı ile istenen efekti oluşturmaya yeterlidir. Ayrıca içeriğindeki maddeler nedeniyle aşırı kullanımı yan etkileri artırabilir, bu nedenle özenli kullanılması önerilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zerdecal-nasil-tuketilir/