Zeytin Yetiştiriciliği

Zeytin yetiştiriciliği, zeytin sofraların en lezzetli üyelerinden birisi. Lezzetinin yanında faydalı içeriğiyle de kıymetli bir besin olan zeytin, bugün Akdeniz başta olmak üzere pek çok dünya mutfağında baş tacı olan zeytinyağının da hammaddesi olarak değerli bir konumdadır.

Zeytin Yetiştiriciliği 1

Ülkemizin pek çok noktasında zeytin ağacı yetiştiriciliği yapılsa da asıl şöhretli ve zeytin ağacı yetiştiriciliğine uygun olan bölgeler Marmara ve Ege’dir.

Zeytin her ne kadar -7 ila 40 derece arasındaki iklim koşullarında yetiştirilse de kaliteli meyve oluşumu ve ideal üretim için sıcaklığın 15 ila 25 derecelerde seyretmesi gerekir.

Zeytinin iyi gelişme gösterebilmesi için normal göz gelişimi için yeterli sıcaklığa gereksinimi vardır.

Zeytin ağacı minimum -7 derece sıcaklığa dayanır. Bu ısının altına inildiğinde genç zeytin ağaçları ve yaşlı zeytin ağaçlarının dalları zarar görür. Ağaçları soğuktan korumak için sonbahar aylarında kısıtlı sulama yapılmalı, zeytin ağaçlarına fazla miktarda azotlu gübre verilmemelidir.

Hasattan evvel sıcaklıklar sıfır derecenin altına düştüğünde yahut Mart-Nisan aylarında don tehlikesi olan yerlerde zeytinlik tesis etmekten kaçınmak gerekir. Zeytin ağacı ürünü oluşturmak için kış aylarında 70 derecenin altında soğuklanmaya ihtiyaç duyulur.

Ağaçların çiçeklenme ve tozlanma dönemlerinde kurutucu ve sıcak rüzgarlar ve aşırı yağmurlar meyveyi olumsuz etkiler. Zeytin ağaçları sulama koşulları ile en fazla 40 derece sıcaklığa kadar dayanır.

Zeytin Yetiştiriciliği 2

Zeytin ağacının yıllık yağış isteği 650 ila 800 mm’dir. Yaz mevsiminden başlayarak mevsim yağışlarına kadar yapıla sulamalar zeytinin irileşmesini ve yağ oluşumunda artış sağlar. Bu oluşmalar aynı zamanda ertesi sene meyve verecek sürgünlerin gelişimini hızlandıracaktır.

Nemli havalarda ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme daha azdır. Bu sayede sıcak bitkiye de daha az etki etmiş olur. Fazla nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlar. Çiçeklenme zamanı oluşan yüksek nem döllenmeyi kısıtlar.

Mayıs ayı ve Haziran başlarında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olur. Kış sonlarında ise rüzgarlar topraktaki nemin azalmasına sebep olur.

Zeytin yetiştiriciliği ve bakımı, zeytinin ve zeytinyağının bu denli kıymetli olduğu ülkemizde son derece kıymetli ve önemlidir.

Zeytin Yetiştiriciliği 3

Organik zeytin yetiştiriciliği de değeri artan bir üretim şekli ve doğal yöntemleriyle çok fazla ilgi çeken ve kabul gören bir yerde. Organik zeytincilik, zeytin üretiminde insan sağlığına zararlı gübrelerin ve ilaçların kullanılmadan, yalnızca yönetmeliklerin müsaade ettiği materyallerin kullanılabildiği, çevredeki su, hava ve toprağı kirletmeden ve insan sağlığını tehdit etmeden yapılan üretim şeklidir.

Zeytin fidanı yetiştiriciliği ne kadar ne kadar doğal ve kaliteli koşullarda yapılırsa bir zeytin cenneti olan ülkemize geri dönüşü de o derece sağlıklı ve verimli olacaktır. 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zeytin-yetistiriciligi/