Zeytinyağlı Fasulye

Zeytinyağlı Fasulye
Özellikle yaz aylarının en sevilen ve en hafif yemeklerinden olan taze fasulye, farklı pişirme şekilleri olan bir yemek. Kimi fasulyeleri önceden haşlayarak, kimi soğanı yağda kavurarak, kimi kavurmadan; kimi normal tencerede, kimi de düdüklü tencerede pişirir. Tercih sizin damak tadınıza kalmış. Ama her ne şekilde pişirilirse pişirilsin taze fasulye yaz sofralarında cacık ve karpuzun yanında en çok aranan ve sevilen yemek olmaya devam edecek.

Zeytinyağlı-Fasulye1

Malzemeler:

 • 500 gram taze fasulye
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 adet kuru soğan
 • 3 adet domates
 • Tuz
 • Zeytinyağlı Fasulye Nasıl Yapılır: Tencereye 1 çay bardağı zeytinyağının yarısını ve yemeklik doğranmış soğanları alın ve kavurun. Kılçıklarını ayıklayıp, istediğiniz şekilde doğrayıp yıkadığınız fasulyeleri de ekleyin ve tencerenin kapağını kapatarak yaklaşık 6-7 dakika daha kavurun. Daha sonra kabukları soyulmuş ve doğranmış 3 adet domatesi ve 1 su bardağı suyu da ekleyin. Fasulyeler yumuşayana kadar tencerenin kapağı kapalı vaziyette kısık ateşte pişirin. Ocaktan indirmeden önce tuzunu ekleyin. Kalan yarım çay bardağını zeytinyağını da ekleyerek geniş bir kaba alın. Soğuduğunda servis yapın.

  Taze fasulyeyi düdüklü tencerede de pişirebilirsiniz. Böylelikle yemeğiniz hem daha kısa sürede pişer, hem de vitamin ve mineral kaybı daha az olur.

  Düdüklü tencerede soğan kavurma işlemi yapmanıza gerek yok. Ayıklayıp yıkadığınız fasulyeleri, kabuklarını soyup dörde böldüğünüz yahut iri halkalar halinde doğradığınız kuru soğanları, yine halka halka doğradığınız domatesleri, tuzu ve dilerseniz birkaç diş sarımsağı düdüklü tencereye alın. Üzerine fasulyeleri geçmeyecek kadar su koyun. Suyu fazla koymanıza gerek yok; zira düdüklü tencerede pişerken buharlaşma olmadığından ve sebzeler de ısıyla kendi sularını salacağından yemeğiniz yeterince sulu olacaktır. Yemeğinizi ateşe oturtun. Düdüklü tencere basınçla dolup pişme seviyesine geldiğinde yaklaşık 5 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Pişen fasulyeleri geniş bir kaba alın. Hafif ılındıktan sonra yemeğin üzerinde sızma zeytinyağı gezdirin. Ve soğuyunca servis edin.

  Not: Düdüklü tencerede yaptığınız zeytinyağlı yemeklerde, soğan kavurma işlemini yapmadan sebzeleri  çiğ halde doğrayıp, yemeğiniz piştikten ve hafif ılındıktan sonra sızma zeytinyağını gezdirirseniz daha hafif ve mideyi rahatsız etmeyen bir kıvam ve lezzet yakalayabilirsiniz.

  Afiyet Olsun..

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zeytinyagli-fasulye/