Zeytinyağlı Yer Elması Yemeği Tarifi

Yer elması çok fazla tüketilmeyen, ancak faydaları nedeniyle aslında haftada en az bir kez tüketilmesi gereken bir besindir. Yer elması yemeği pek çoğumuzun damak tadına hitap etmez. Ancak bunun sebebi aslında sebzenin özelliklerinden değil, pişirilme tekniğinden kaynaklanır. Kötü pişirilmiş her yemekten biraz daha fazla olmak üzere yer elması lezzet bakımından itici olabilir. Oysa, doğru biçimde pişirilmiş bir zeytinyağlı yer elması, son derece leziz bir yemektir ve herkes tarafından beğeni ile tüketilebilir. Size bu yazımızda ailenize parmaklarını yedirtecek bir yer elması tarifi vereceğiz.  En lezzetli  yer elması nasıl pişirilir birazdan öğreneceksiniz. Dikkatle takip ediniz.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi

Kültürümüzde çok fazla yemek bulunmaktadır. Her biri farklı yörelere ait olan bu yemekler bizim için bir zenginlik içermektedir. Aslında tüm dünyada farklı stilleriyle yapılan ancak ülkemizde özellikle Ege bölgesinde sıklıkla yapılan ir yemek olan zeytinyağlı Yer Elmasının tarifine de şimdi değineceğiz. Malzemeler arasında elbette ki ilk sırayı yer elması almaktadır. Pek çok kişinin aklında yer elması nasıl pişirilir diye bir soru bulunabilmektedir. Ancak yer elması, doğru şekilde pişirildiğinde tadı son derece güzel olan ve pek çok kişi tarafından beğenilen bir yemek olarak dikkat çekmektedir.

Yer elması yemeği pek çok farklı stilde pişirilebilmektedir. Yemekte en çok dikkat çeken noktalar arasında bol sebze kullanılması yatmaktadır. Zira bu yemekte aklınıza gelebilecek her türlü sebze kullanılabilir En çok kullanılan sebzeler arasında ise havuç, turp, patlıcan gibi sebzeler ulunmaktadır. Kişi yemeği tamamen kendi zekine uygun olarak pişirebilmektedir. Bu yemeğin Ege bölgesine ait bir yemek olduğunu söylemiştik. Hal öyle olunca yemeğin bir de Zeytinyağlı versiyonu da bulunmaktadır. Buna da kısaca Zeytinyağlı yer elması adı verilmektedir. Zeytinyağlı yer elması özellikle soğukken çok fazla tüketilen bir yemektir. yaz akşamlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Yemek çok basit şekilde, yer almalarının soyulup küp küp doğranmasıyla başlanmaktadır. Kuru soğan ve sarımsak bir tencerede pişirilmekte ve zeytinyağında kavrulmaktadır. Ardından havuçlar eklenir ve iyice pişene kadar bekletilir. Havuçlar da piştikten sonra isteğe bağlı olarak sala da eklenilmektedir. Salça da karışımla beraber kavrulduktan sonra biraz pirinç de eklenmesi gerekmektedir.

Bütün bunlardan sonra ise artık su ve yer elmalarını da yemeğin içine eklemek gerekecektir. Su ile birlikte, limon, karabiber, pul biber eklenerek yemek pişmeye bırakılır. En çok dikkat çeken noktalar arasında toz şeker de bulunmaktadır. Yer elması yemeği tarifinde kullanılan besinlerden ir tanesi de şeker olarak dikkat çekmektedir. Bu yemeğe nahoş bir tat kattığından ötürü on derece çok tercih edilmektedir. Siz de bu yemeği bu şekilde uygulayıp ağız tadıyla yiyebilirsiniz.

Zeytinyağlı yer Elması Yemeği Tarifi

Yer elması yemeği, yer elmasının faydalarından ötürü düzenli olarak tüketilmesi gereken bir yemektir. Yüksek besin öğelerine sahip bir kök bitkisi olan yer elması, diğer tüm zeytinyağlılar gibi, hatta onlardan bir miktar fazla olumlu etkiye sahiptir. Özellikle çocukların gelişim döneminde kereviz, pırasa, enginar gibi sebzelerin yanında yer elması da düzenli olarak tüketilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/zeytinyagli-yer-elmasi-yemegi-tarifi/